Izraeli nënshkroi të martën një marrëveshje të tregtisë së lirë me Emiratet e Bashkuara Arabe, marrëveshjen e parë të madhe tregtare me një vend arab, në një lëvizje që synon të nxisë tregtinë midis dy vendeve të Lindjes së Mesme.

Ministrja izraelite e ekonomisë dhe industrisë Orna Barbiva dhe ministri i ekonomisë së Emirateve, Abdulla bin Touq Al Marri nënshkruan marrëveshjen pas muajsh negociatash.

“U zgjidh”, shkroi në Twitter ambasadori izraelit në Emirate, Amir Hayek në përgjigje të një postimi të mëparshëm në Twitter që njoftonte se Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli do të nënshkruanin MTL-në në orën e ardhshme, raportoi Reuters.

Për Emiratet e Bashkuara Arabe, marrëveshja me Izraelin është marrëveshja e dytë dypalëshe e tregtisë së lirë, pasi një marrëveshje e ngjashme u nënshkrua tashmë me Indinë në shkurt. Emiratet e Bashkuara Arabe po kryejnë bisedime dypalëshe tregtare me disa vende të tjera, duke përfshirë Indonezinë dhe Korenë e Jugut.

Emiratet po përpiqen kështu të forcojnë ekonominë e tyre të prekur nga pandemia e koronavirusit.

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe vendosën marrëdhënie diplomatike në shtator 2020 me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara. Bahreini dhe Maroku e njohën Izraelin në të njëjtin vit. Kjo shkaktoi reagimin e palestinezëve, të cilët marrëveshjen me Izraelin e konsiderojnë tradhti. Marrëdhëniet e ndërprera diplomatike me Izraelin ishin më parë një çështje për të cilën të gjitha vendet arabe kishin një konsensus, për shkak të pushtimit izraelit të territorit palestinez.