Skip to content

“Tragjedia e djeshme ka tronditur të madh e të vogël”/ Rama paralajmëron masa të forta: Ndëshkim ekstrem fajtorit

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryeministri i vendit Edi Rama ka reaguar sërish për ngjarjen e rëndë që ndodhi ditën e djeshme ku një mjet lundrues me drejtues një punonjës policie, goditi për vdekje një të mitur 7-vjeç.

 

Rama e ka nisur reagimin e tij me urimin për ndëshkimin ekstrem të autorit ndërsa ka akuzuar opozitën se po e përdor këtë tragjedi për luftë politike.

 

Kryeministri ka shkruar se policia e shtetit po merr të gjitha masat për të për të reaguar shumë fortë e për të garantuar rendin ligjor në qarkullimin rrugor e ujor.

 

Reagimi i plotë: 

 

Uroj edhe njëherë që drejtësia t’i japë ndëshkimin më ekstrem fajtorit për këtë tragjedi!

Sa për çetat e udhëhequra nga nongratat dhe nga ata me identitet të dyfishtë që kërkojnë ta kthejnë këtë vdekje tragjike në motiv lufte politike, kjo s’është as e para as e fundit herë kur një fatkeqësi që trondit shoqërinë, ekspozon shëmtinë e pacipë të shpirtit të tyre!

Shkarkimi i gjithë trupës së drejtorisë së kufirit Vlorë dhe vendosja e një fokusi të shtuar mbi qarkullimin ujor,janë hapat e duhur që do të pasohen nga hapa të tjerë,në kushtet kur rritja e përvitshme e numrit të mjeteve lundruese përbën një sfidë të vazhdueshme për të gjithë!

Vizioni i Shqipërisë turistike dhe ambicia që kjo të jetë dekada e kthimit të vendit tonë në kampionin rajonal të turizmit, lidhet edhe me rritjen e lartë të mjeteve lundruese dhe sfidën e disiplinimit të tyre, që nuk është një fjalë goje në një vend ku deri dje ato s’ekzistonin!

Tragjedia e djeshme ka tronditur të madh e të vogël dhe ka krijuar një ndjenjë të rëndë shqetësimi, ndërkohë që Policia e Shtetit po merr të gjitha masat për të reaguar shumë më fort ndaj sfidës së garantimit të rendit ligjor jo vetëm në qarkullimin rrugor, po edhe atë ujor.

Ky është sezoni më i organizuar, më i rregullt e më i pastër turistik ndonjëherë falë punës së palodhur që kemi nisur qysh shtatorin e shkuar! Ishte deri dje edhe sezoni më i qetë e më i sigurtë,me plazhet publike dhe rrjetin e vrojtuesve të plazhit organizuar si asnjëherë tjetër!

Madhësia e tragjedisë së djeshme në Himarë e bën edhe më të madhe se çdo herë tjetër,ligësinë e verbër të vampirëve politikë e mediatikë që s’lenë plagë pa futur gojën e tyre të përdalë, duke kërkuar përfitimet e tyre mizerabël në shkelje të çdo kodi moral, familjar, kombëtar!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë