Tragjedi në orët e vona të mbrëmjes së djeshme në brigjet e Barit Rimorkiatori “Franco P” është fundosur rreth 60 milje larg bregut.

Shkaku i aksidentit do të ishte trazuar deti. Sipas hetimeve fillestare rezultojnë të zhdukur 5 persona.

Rimorkiatori ishte nisur drejt Shqipërisë për të kryer disa punë.

Komandanti, 63-vjeçari nga Katania, u shpëtua nga një anije e rrëmbyer menjëherë në vend nga Autoriteti Portual, duke ndërhyrë njëkohësisht me gomonen patrulluese 309. Kërkimi për personat e zhdukur vijon ende, i koordinuar nga dhoma e operacionit. i Kapitenerisë së Portit të Barit, në marrëveshje me autoritetet kroate.

Në vend ndodhen pesë anije me mbështetjen e një helikopteri (gjatë orëve janë alternuar një avion i Forcave Ajrore, një i Marinës, një mjet kroat dhe aktualisht një i Autoritetit Portual). Komandanti është aktualisht në shok në Policlinico di Bari.

Në bord do të ishin 11 persona, në gjendje të mirë.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re