Tri anije me flamur të Panamasë janë goditur nga raketat ruse në Detin e Zi që nga fillimi i luftës së Rusisë kundër Ukrainës, njoftoi Autoriteti Detar i Panamasë (AMP).

“E dimë se kishim tri anije që pësuan sulme nga raketat ruse, por ekuipazhi është i sigurt”, u tha administratori i AMP-së, Noel Arauz gazetarëve gjatë një paraqitjeje publike.

Sipas tij, njëra nga anijet u përmbyt dhe megjithëse dy të tjerat mbeten në det, ato pësuan dëme të konsiderueshme materiale që pamundësojnë funksionimin e tyre.

Një ditë pasi filloi aksioni ushtarak rus në Ukrainë, transportuesi me flamur panamez Namura Queen u godit nga një raketë në portin Pivdenny pranë Odessa-s, Ukrainë, pa të dhëna për të lënduar, raportoi AMP, e cila lëshoi ​​​​një alarm për anijet nën flamujt e saj që mbeti në ujërat midis Ukrainës dhe Rusisë.

“Ato anije panameze në portet e Ukrainës ose që kalojnë tranzit nëpër zonë duhet të kenë vigjilencën maksimale dhe të rrisin kushtet e sigurisë në bord për të mbrojtur anijen dhe ekuipazhin”, paralajmëroi ai në një deklaratë.

Dy anijet e tjera të prekura ishin Lord Nelson dhe Helt. AMP nuk dha datat se kur u goditën.

Arauz denoncoi se marina ruse nuk po lejon 200 deri 300 anije nga pjesë të ndryshme të botës të largohen nga Deti i Zi, përfshirë 10 nga Panamaja.

Panamaja është aktualisht vendi me numrin më të madh të anijeve në botë, me rreth 8.000, që përfaqëson 17 për qind të flotës botërore, sipas AMP.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re