Home BOTA Trump lidh dëbimin e emigrantëve të rinj nga Amerika me murin e Meksikës

Trump lidh dëbimin e emigrantëve të rinj nga Amerika me murin e Meksikës

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Shtëpia e Bardhë ka përdorur marrëveshjen  mbi emigrantët e rinj pa dokumente,  për përfshirë edhe mur kufitar me Meksikën dhe ndalimin e të emigracionit të paligjshëm, nga shteti fqinj.  
Presidenti amerikan, Donald Trump, është duke kërkuar fonde për murin me Meksikën, dhe premton dëbime më të shpejta të emigrantëve dhe punësimin e mijëra zyrtarëve të rinj të imigracionit.
Muajin e kaluar ai i dha fund programin “Dreamer”, të hartuar nga Obama, i cili kishte mbrojtur nga dëbimi rreth 690,000 emigrantë.
Demokratët kryesorë në Kongresin amerikan kanë hedhur poshtë propozimet e fundit të kreut të Shtëpisë së Bardhë.
Ata akuzuan Presidentit Trump se është i vendosur për të përfshirë muret kufitare në negociatat mbi statusin e imigrantëve të rinj, të cilët kryesisht janë nga Meksika dhe vendet e tjera të Amerikës Latine.
Programi i hartuar nga Presidentin Barak Obama, do të skadojë në mars, duke hedhur dyshime mbi të ardhmen e rinjve që mbrohen nga dëbimi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë