Skip to content

Trump: Nuk ka “transgjini”, ka vetëm burrë dhe grua

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ndërsa një transgjinor në sportin e notit është nominuar për Çmimin Gruaja e Vitit, ish-presidenti Donald Trump i cili mund të rikandidojë në 2024-n ka thënë se ai dhe partia e tij besojnë vetëm në dy gjini, te burri dhe gruaja.

Republikani Donald Trump ka thënë se ai dhe konservatorët amerikanë i shohin njerëzit si meshkuj ose femra dhe kundërshtojnë ideologjinë gjinore të krahut të majtë, thotë ish-presidenti.

“Ka vetëm dy gjini, dhe përhapja e ideologjisë ‘woke’ nëpër shkolla dhe ushtri duhet të mposhtet,“ tha ai.

Trump potencoi se konservatorët amerikanë besojnë te Zoti, krenaria amerikane dhe vlerat e tjera tradicionale, ndryshe nga forcat që ai dhe mbështetësit e tij po luftonin.

Trump ka kritikuar vazhdimisht pikëpamjet gjinore të krahut të majtë në të kaluarën dhe e quajti aktin e diskriminimit gjinor të Biden si një veprim të çmendur që dëmtoi sportet e grave duke lejuar burrat që të konkurrojnë në to.

Ish-presidenti pohoi se rekordet e grave po thyhen me lehtësi nga konkurrentët transgjinorë, gjinia biologjike e të cilëve është mashkull.

Ish-presidenti la të kuptohet gjithashtu për planet për të kërkuar një mandat tjetër në Shtëpinë e Bardhë, duke thënë se ai e fitoi njëherë garën dhe tani mund t’i duhej për ta bërë sërish.

Ai gjithashtu kritikoi Presidentin Joe Biden, duke thënë se ora e tij amerikane ka shkuar nga më e forta tek më e dobëta, veçanërisht duke përfshirë respektin nga e gjithë bota.

Ndërsa ne, shtoi Trump nuk respektohemi më nga askush.

Rreth 70% e republikanëve ende do të votonin Donald Trump për një mandat të dytë presidencial, nëse ai kandidon në 2024.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë