Mund të kishte vdekur nëse do t’i kishte marrë goditjet në pjesë më delikate të kafkës. Kështu i thanë mjekët truprojës të Nikos Aravantinos disa orë pasi iu nënshtrua operacionit.

Ai u fut në operacion pas dëmtimeve të rënda që mori në kokë nga goditjet e forta që mori edhe me gurë ndërsa mjekët i trajtuan hematomat. Synimi kryesor që kishin mjekët ishte që t’i hiqnin pjesën më të madhe të hematomave në mënyrë që të largonin presionin nga truri i tij.

“Mjekët më thanë që gjetën edhe copa të thyera. Dhe, sesi ju desh të procedonin me rindërtimin e mollëzave, nofullës dhe syve.”

Ditën e djeshme, pesë shtetasit francezë-algjerianë që u arrestuan nga autoritetet policore të ishullit për dhunimin e truprojës dolën përpara hetuesit sirian. Hetuesi, me pëlqimin e Prokurorit, liroi pesë të pandehurit me kusht që ata të largoheshin nga Mykonos deri në përfundim të çështjes sepse ekziston rreziku incidenteve të tjera.

“Gjykata i la të lirë deri në gjyq, për t’u larguar nga Mykonos por gjithashtu për të mos qenë pranë meje kudo që të jem. Por është e trishtë që i liruan. Shikoni si më bënë. Ata mund të më kishin vrarë.”

Nikos Aravantinos do të qëndrojë në spital për dy javët e ardhshme.

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re