Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti turk me motive dhe ambicie të fshehta njoftoi publikisht se do të ndërtonte një aeroplanmbajtëse të vërtetë dhe ndoshta një nëndetëse. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të mërkurën se Turqia shpreson të forcojë bashkëpunimin në mbrojtje me aleatin e NATO-s, Spanjën, duke ndërtuar një aeroplanmbajtëse të dytë dhe një nëndetëse të mundshme. Presidenti turk tha se megjithëse anija e parë sulmuese amfibe në shkallë të gjerë e ndërtuar bashkërisht nga Turqia dhe Spanja është vetëm një aeroplanmbajtëse e lehtë, Turqia ka grumbulluar një pasuri të përvojës së projektimit dhe ndërtimit dhe është gati të ndërtojë një aeroplanmbajtëse të rëndë me ndihmën e Spanjës.

Sipas raporteve të mëparshme, Turqia ka ndërtuar një anije sulmuese amfibe 20 000 ton, shumefunksionale “Anadolu” me mbështetjen e fortë të kompanive spanjolle të ndërtimit të anijeve (por bota e jashtme, veçanërisht Turqia, e quan atë një aeroplanmbajtëse të lehtë).

U raportua se Ministria turke e Mbrojtjes ishte përgatitur gjithashtu të prezantonte avionë luftarakë amerikanë me bazë F-35B për ta kthyer anijen e madhe sulmuese amfibe “Anadolu” në një aeroplanmbajtëse të vërtetë të lehtë, por Turqia më vonë bleu mbrojtjen ajrore ruse S-400. sistemi raketor. Pasi u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara, kjo dëshirë është bërë gjithnjë e më e pakapshme. Për ta thënë troç, “Anadolu” i prodhuar së bashku nga Turqia dhe Spanja është ende një anije sulmi amfibe me helikopterët si arma kryesore.

TCG Anadolu

Turqia, e cila gjithmonë dëshiron të bëhet një fuqi me ndikim në rajon apo në botë, jo vetëm që ka ndërhyrë shpesh në konfliktet rajonale dhe çështje të tjera vitet e fundit, por gjithashtu ka rritur në heshtje zhvillimin e armëve strategjike dhe armëve të nivelit të lartë. Përveç forcimit dhe përmirësimit të nivelit të saj të armatimit, ajo gjithashtu shpreson të krijojë imazhin e një fuqie ushtarake të gjithëfuqishme në botë si Rusia dhe Shtetet e Bashkuara. Helikopterët e armatosur dhe dronët ushtarakë që prodhon ajo me çmime më të ulëta, kanë fituar gjithashtu besimin dhe blerjen e Ukrainës, Pakistanit dhe vendeve të tjera. Turqia gjithashtu ka fituar reputacion dhe ndikim në botë në sajë të veprimeve të sipërpërmendura dhe ka krijuar vetëbesim. Kjo është një provë e mirë që po përgatitet të ndërtojë një tjetër aeroplanmbajtëse të madhe mbi burimet e veta!

Ministria Turke e Mbrojtjes Kombëtare kërkoi shprehimisht që kjo aeroplanmbajtëse e rëndë që do të ndërtohej të kishte një kapacitet zhvendosje prej të paktën 70,000 tonësh, të përdorte një sistem lëshimi elektromagnetik më të lëvizshëm dhe më të shpejtë dhe të mbante të paktën 45 avionë, duke përfshirë 32 stealth fighter.

Avionët luftarakë të bazuar në transportues do të pajisen brenda pesë viteve. Për ta thënë troç, nëse SHBA-ja vazhdon të sanksionojë dhe të ndërpresë rrëfimet, Turqia do të konsiderojë futjen e avionëve luftarakë stealth të prodhuar nga Rusia ose bashkë-zhvillimin dhe prodhimin e një luftanije të re stealth të bazuar në transportues me Rusinë, edhe nëse investon shumë në të! Nuk ka nevojë të vihet në dyshim guximi dhe dëshira e Turqisë për të ndërtuar një aeroplanmbajtëse të madhe. Por me një aftësi të tillë të ndërtimit të anijeve në Turqi, a mund të jetë e mundur të ndërtohet një aeroplanmbajtëse e rëndë që edhe Rusia e ka të vështirë në kohë ?

T-129 ATAK helicopter

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë