Home BOTA Turqia dhe Izraeli do të nënshkruajnë marrëveshje për aviacionin pas 71 vitesh

Turqia dhe Izraeli do të nënshkruajnë marrëveshje për aviacionin pas 71 vitesh

0
Turqia dhe Izraeli do të nënshkruajnë marrëveshje për aviacionin pas 71 vitesh

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Pas 71 vitesh mes Turqisë dhe Izraelit do të nënshkruhet marrëveshje në fushën e aviacionit.

Në një deklaratë me shkrim nga Zyra për media e Kryeministrisë izraelite thuhet se sot do të nënshkruhet marrëveshje e re dypalëshe e aviacionit, e cila do të forcojë marrëdhëniet për herë të parë që nga viti 1951 dhe do t’u mundësojë kompanive ajrore izraelite të rifillojnë fluturimet drejt Turqisë.

Në deklaratë thuhet se vendimi i marrëveshjes ka ardhur pas “bisedimeve ndërmjet Autoritetit të Aviacionit Civil izraelit dhe institucioneve turke dhe takimit të ministres së Transportit, Merav Michaeli me homologun e tij turk disa muaj më parë”.

Sipas kësaj në kuadër të marrëveshjes mes dy vendeve do të rifillojnë fluturimet e kompanive turke drejt Izraelit si dhe fluturimet e kompanive izraelite drejt destinacioneve të ndryshme në Türkiye-s.

“Marrëdhëniet e aviacionit janë mjet strategjik për zhvillimin ekonomik të Izraelit dhe ruajtjen e pozicionit rajonal të Izraelit”, tha Michaeli.
Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë