Turqia ka aftësi dhe aftësi për të shkatërruar aleancat e liga të formuara kundër saj në Mesdhe, tha Ministria e Jashtme turke në një deklaratë reaguese.

Komenti i Ankarasë pasoi pretendimet e Ministrisë së Jashtme greke, e cila i bëri thirrje Turqisë të përfundojë aktivitetet e saj në Mesdhe.

Duke cituar burime ushtarake, disa media greke raportuan se ushtria greke ishte në gatishmëri dhe anuloi lejen e ushtarëve.

Për t’i dhënë një mundësi diplomacisë dhe për të rigjallëruar mundësinë e dialogut, Turqia pezulloi testimet e saj sizmike në Mesdhe. Por Greqia nuk iu përgjigj qëndrimit miqësor të Ankarasë dhe nënshkroi një marrëveshje të diskutueshme të delimitimit të detit me Egjiptin në fillim të kësaj jave.

Pastaj, pas një politike të tillë greke, Ankaraja njoftoi të hënën se anija e saj kërkimore sizmike “Oruc Reis” kishte lundruar në zonën e kërkimit Mesdhe dhe se Turqia do të vazhdonte aktivitetet e saj në Mesdhe dhe Detin e Zi deri në 23 gusht, me qëllim të fitimit të pavarësisë së energjisë.

Turqia gjithashtu ka paralajmëruar aktorët në rajon të mos veprojnë si “pronari i vetëm i Mesdheut”.

“Askush nuk ka të drejtë të përpiqet të përjashtojë vendin tonë nga Mesdheu, i cili ka qenë nën sundimin turk me shekuj,” thuhet në deklaratë.

Ankaraja ka akuzuar prej kohësh Greqinë për ndjekjen e një politike maksimaliste në Mesdheun lindor, duke vënë në dukje se kërkesat detare të vendit shkelin të drejtat sovrane të Republikës së Turqisë.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re