Vendimi i Rusisë për të tërhequr forcat e saj nga rajoni jugor i Ukrainës, Kherson, ishte “pozitiv dhe i rëndësishëm”, tha sot presidenti i Turqisë.

“Vendimi i Rusisë në lidhje me Khersonin është pozitiv dhe një vendim i rëndësishëm”, deklaroi presidenti Recep Tayyip Erdoğan para gazetarëve në kryeqytetin Ankara përpara se të nisej për në samitin e vendeve turke në Uzbekistan.

Duke u zotuar se do të vazhdojë dialogun me homologun e tij rus Vladimir Putin, deklarata e Erdoğan-it vjen pasi Moska urdhëroi tërheqjen e trupave të saj të mërkurën nga Khersoni në bregun lindor të lumit Dnieper.

“Nuk e di nëse rusët do të marrin pjesë në G20 apo jo. Ne do të kemi mundësinë të takohemi ballë për ballë atje (me Putinin). Përndryshe, ne do të vazhdojmë të ruajmë diplomacinë përmes bisedimeve telefonike me Rusinë”, tha Erdoğan.

Në lidhje me përpjekjet për normalizimin e raporteve të Türkiye-s me Armeninë, Erdoğan tha se diaspora armene në Francë dhe SHBA po pengojnë procesin.

“Diasporat po punojnë vazhdimisht kundër normalizimit, si në Francë ashtu edhe në SHBA”, tha Erdoğan, duke sugjeruar se Washingtoni mund t’i kthejë “përpjekjet negative të këtyre diasporave në një drejtim pozitiv”.

“Nëse ata mund ta arrijnë këtë, perspektiva jonë do të ndryshojë në një drejtim pozitiv. Ne përpiqemi të bëjmë miq, jo armiq”, tha ai.

Erdoğan tha se beson se samiti i Organizatës së Shteteve Turke që do të nisë në Samarkand të premten do të çojë bashkëpunimin midis vendeve anëtare në një nivel të ri.

“Marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet globale do të jenë në axhendë në kontaktet e tij me krerët e shteteve dhe qeverive në Samitin e Këshillit Turk”, shtoi ai.

Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re