Autoritetet turke përsëritën kërkesën e tyre tek autoritetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ekstradimin e Fetullah Gylenit, udhëheqësi organizatës FETO, i dyshuar si ideator i një grushti shteti në Turqi në korrik 2016.

Ministri turk i Drejtësisë Abdulhamit Gul tha se Shtetet e Bashkuara duhet të ndërmarrin hapa përpara në pikëpamje të konventave dhe marrëveshjeve ndërkombëtare midis dy vendeve.

“Është e papranueshme për që ende nuk ka përparim në këtë proces”, u tha Gul gazetarëve në një rezidencën e Ambasadës Turke në Uashington

Turqia i kërkon SHBA të ekstradojë Gulen, i cili jeton në mërgim në Pensilvani që nga viti 1999.

Gul tha se Turqia i kishte siguruar prova dhe argumente shtesë për ekstradimin e Gulenit.

“Ne po kërkojmë ekstradimin dhe plotësimin e kërkesave të institucioneve gjyqësore turke”, tha Gul, duke shtuar se zyrtarët e Ankarasë ndjekin nga afër procesin.

Gjatë një vizite zyrtare, Gul u takua me Prokurorin e Shtetit të SHBA, William Barr në Uashington, ku të dy diskutuan bashkëpunimin dypalësh midis institucioneve gjyqësore turke dhe amerikane, dhe Gul tha se ishte një takim konstruktiv dhe produktiv.

LIKE FAQES NE FACEBOOK PER LAJME TE NGJASHME