Skip to content

U kap me 20 kg kokainë në Itali, ish kryebashkiaku Kajmaku dhe nipi i tij dëshmojnë në polici: Shkuam për të blerë ca bimë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ish kryebashkiaku i Vorës dhe nipi i tij kanë dëshmuar për policinë italiane pasi u kapën me rreth 20 kg kokainë në Itali.

Në artikullin e mediave italiane shkruhet se droga ishte fshehur në vazhot e disa bimëve në një fidanishte dhe se kishte ardhur nga Shqipëria. Vlera e drogës llogaritet të jetë deri në 1 milionë euro.

Sa i përket dëshmisë së Kajmakut dhe nipit të tij, të dy janë shprehur se nuk dinin asgjë lidhur me kokainën e gjetur në fidanishten ku u arrestuan nga policia italiane.

Artikulli i medias italiane:

Të hënën, paketat me kokainë të kapur nga karabinierët e San Benedetto brenda një çerdhe në Grottammare do të dërgohen në Ankona për t’u analizuar për të përcaktuar përqindjen e pastërtisë së drogës. Ndërkohë hetuesit vijojnë hetimet për të konstatuar se si ka mbërritur në fidanishte 18.8 kilogramë kokainë, e fshehur në vazot e bimëve që ishin blerë nga fidanishtja shqiptare. Xhaxhai, ish-kryetar i një qyteti në Shqipëri, pronar i një çerdheje në këtë zonë, jeton me familjen në Monterubbiano, ndërsa nipi i tij jeton në Terra delle Aquile, ku punon si punëtor. Ata shkuan për të blerë bimë në disa fidanishte të zonës dhe i mblodhën në atë të Grottammare, ku duhej të ngarkoheshin. Më vonë, megjithatë, u zbulua sasia e madhe e kokainës, me vlerë gati një milion euro. Tani po punohet për të përcaktuar se nga erdhën, ku ishin dhe kush duhet të kishte ngarkuar bimët që përmbajnë drogën. Karabinierët identifikuan dy shtetas shqiptarë që ndodheshin në afërsi të çerdhes dhe një furgon, por rezultuan të panjohur. Të pastra ishin edhe banesat përkatëse që u kontrolluan, ashtu si edhe banesat e përdorura nga çerdhet shqiptar, i cili së bashku me nipin e tij vazhdimisht përsërisin se nuk di asgjë për praninë e drogës në tenxhere. Avokati mbrojtës i të dyve, Vittorio Supino i Chieti, thotë se ka ende shumë punë për të bërë për të zbardhur pozicionin e klientëve të tij dhe gjithashtu flet për trupin e krimit, një çantë me shirit ngjitës, me sa duket të arrestuar, por e njëjta shirit nuk do të ishte përdorur për të paketuar thasët me kokainë të fshehura në kavanoza.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë