Presidentja e Gjeorgjisë, Salome Zurabishvili kërcënohet me fajësim për shkak të një udhëtimi në Bashkimin Evropian, raportojnë disa media në kontinent.

Udhëheqësi i partisë qeverisëse Ëndrra Gjeorgjiane, Irakli Kobakhidze, tha se do të nisë procedurat e shkarkimit në parlament. Zurabishvili udhëtoi në vendet e huaja pa miratimin e qeverisë, që është shkelje e Kushtetutës, tha ai, raportojnë mediat lokale.

Presidenti në Gjeorgji ka një rol ceremonial dhe pushtetin e vërtetë e mban qeveria.

Zurabishvili u takua me presidentin gjerman Frank-Ëalter Steinmeier në Berlin të enjten.

Më pas të premten në Bruksel, ajo u takua me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, me të cilin diskutoi “marrëdhëniet europiano-gjeorgjiane dhe zhvillimin më të gjerë të ngjarjeve në rajon dhe pasojat e luftës ruse kundër Ukrainës në Gjeorgji dhe Kaukazin e Jugut”, njoftoi Këshilli Evropian.

Michel përsëriti gjithashtu se BE-ja mbështet rrugën evropiane të Gjeorgjisë.

Gjeorgjia paraqiti kërkesën e saj për anëtarësim në BE pasi Rusia nisi një pushtim të Ukrainës në shkurt 2022. Megjithatë, qeveria aktuale e ish-republikës sovjetike konsiderohet miqësore ndaj Rusisë.

Kobakhidze tha se procedura e shkarkimit mund të ketë sukses vetëm nëse edhe opozita voton për të. Opozita, megjithatë, tha se do të kundërshtonte faljen e ish-presidentit të burgosur dhe të sëmurë rëndë nga Zurabishvili, Mikheil Saakashvili.

Zurabishvili ka qenë më parë Ministre e Punëve të Jashtme dhe u zgjodh Presidente në vitin 2018, ndërsa mandati i saj përfundon në dhjetor 2024.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re