Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të martën i bëri thirrje NATO-s të hapte rrugën për vendin e tij për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore, pas disa ditësh në të cilat Rusia mblodhi trupa në afërsi të rajonit të Donbasit të goditur nga konflikti, njoftoi euters.

Deklarata e Zelenskit provokoi një reagim të menjëhershëm nga Moska, e cila pretendon se pranimi i Ukrainës në NATO mund të përkeqësojë më tej situatën në Donbas, ku dhuna është intensifikuar ditët e fundit.

Agjencitë kujtojnë se separatistët pro-rusë kanë luftuar forcat ukrainase në Donbas që nga viti 2014, në një konflikt që Kiev pretendon se ka marrë 14,000 jetë. Ukraina njoftoi se dy të tjerë ushtarë të saj u vranë të martën.

“Anëtarësimi në NATO është mënyra e vetme për t’i dhënë fund konfliktit në Donbas,” i tha Zelenski Sekretarit të Përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg në një bisedë telefonike, sipas një deklarate nga zyra e Zelenskit.

Plani i veprimit të anëtarësimit “do të jetë një sinjal i vërtetë për Rusinë”, tha ai, duke u kërkuar anëtarëve të NATO-s të forcojnë praninë e tyre ushtarake në rajonin e Detit të Zi.

Në një cicërimë, Stoltenberg shprehu “shqetësim serioz lidhur me aktivitetet ushtarake ruse në dhe rreth Ukrainës dhe shkeljet aktuale të armëpushimit”.

Ukraina ka nisur një ofensivë diplomatike për të rritur mbështetjen nga vendet perëndimore dhe NATO në mosmarrëveshjen e saj me Rusinë rreth Donbas, duke shprehur shqetësim mbi ndërtimin e trupave ruse që nga fundi i marsit. Rusia pretendon se lëvizjet e ushtarëve të saj janë mbrojtëse dhe se përfshirja e NATO-s vetëm do të përkeqësojë më tej situatën tashmë inflamatore.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se njerëzit që jetojnë në Ukrainën lindore nuk do të pranojnë anëtarësimin në NATO dhe se retorika e udhëheqësve ukrainas mund të destabilizojë më tej rajonin e Donbas.

“Deri më tani, ne nuk e vërejmë synimin e palës ukrainase për të lehtësuar situatën në asnjë mënyrë dhe për t’u larguar nga temat luftarake,” tha ai.

Duke folur gjatë vizitës së tij në Indi, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Rusia ishte e shqetësuar për deklaratat që vijnë nga Kievi dhe se ishte në kontakt me vendet evropiane me atë rast.