“Rusia duhet të tërheqë trupat e saj dhe të çlirojë territoret.Elitat e Federatës Ruse duhet t’i nënshtrohen një transformimi”.

 

Deklarata u bë në twitter nga Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, Mykhailo Podolyak, i cili më pas shtoi

 

“Vetëm nëse ndodh tërheqja e trupave, do të ketë negociata: një dialog konstruktiv,, u shpreh zyrtari i lartë ukrainas.

 

Lufta në Ukrainë është në ditën e 288.

 

Ushtria ruse së fundmi ka gjuajtur më shumë se një mijë raketa dhe raketa në disa sulme ndaj objekteve energjetike të Ukrainës.