Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Ukraina arriti të rrëzojë gjashtë raketa hipersonike ruse. Kështu deklaroi komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës Valeriy Zaluzhny në Telegram, siç raporton Ukrainska Pravda.

 

Përveç raketave aeroballistike 6 Kh 47M2 Kinzhal, rusët lëshuan gjithashtu nëntë raketa lundrimi Kalibër nga anijet në Detin e Zi dhe tre raketa me bazë tokësore (S-400, Iskander-M). Të 18 raketat u shkatërruan nga forcat e mbrojtjes ajrore dhe mjetet e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

 

Në total gjatë natës rusët hodhën 18 raketa në të gjithë Ukrainën , të cilat u rrëzuan të gjitha nga forcat e vendit sikurse tha kreu i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valeriy Zaluzhny.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re