Rusët përdorin popullsinë lokale si një “mburojë njerëzore” në disa zona të rajonit Kherson, në jug të Ukrainës:deklarata u be në Facebook nga shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Kievit, raporton UNIAN.

 

“Në lidhje me ofensivën e trupave tona, në disa zona të rajonit Kherson, njësitë e forcave të armatosura të Federatës Ruse po kalojnë në taktikat e aksioneve terroriste kundër civilëve vendas – thuhet në mesazh.

 

Sipas informacioneve të disponueshme, në fshatin Bolshaya Aleksandrovka, pushtuesit përdorin popullsinë vendase si ‘mburojë njerëzore’. Vendbanimi është i mbyllur në hyrje dhe dalje”.

 

Ndërkohë, siç raporton Ukrinform duke cituar komandën operative jugore të ushtrisë së Kievit, kundërofensiva ukrainase vazhdon në jug të vendit duke shkaktuar humbje të mëdha në mesin e forcave ruse në 24 orët e fundit: te enjten u eliminuan 59 pushtues, nënvizon komanda, dhe u shkatërrua një “sasi e konsiderueshme” e pajisjeve ushtarake, si dhe një urë dhe dy depo municionesh.

 

“Situata në zonën operacionale jugore mbetet e vështirë, por nën kontrollin e Forcave tona të Mbrojtjes”, shkruan komanda, duke theksuar se forcat e Kievit shkatërruan tre sisteme raketore ruse Uragan, dy armë Pion, një obus Msta-S, tre artileri. copa dhe një tank -72.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re