Skip to content

Ukraina vend kandidat për në BE/ Zelensky falenderon liderët europian: Moment historik

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka reaguar pas vendimit për dhënien e statusit si kandidat për tu anëtarësuar BE.

 

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Tëitter, lideri ukrainas falenderon liderët e BE-së që i dhanë sot Ukrainës statusin e vendit kandidat.

Presidenti ukrainas falenderoi presidentin e Këshillit të Evropës Charles Michel, dhe presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por edhe liderët e tjerë të BE-së për mbështetjen.

 

“Është një moment unik dhe historik. E ardhmja e Ukrainës qëndron brenda BE-së “- shkruan Zelensky.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë