Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka mirëpritur deklaratën e Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku i kërkuan Serbisë që të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën.

 

Përmes një postimi në platformën X, Osmani tha se SHBA-të gjithmonë qëndrojnë pranë Kosovës dhe popullit të saj.

 

VJOSA OSMANI

PRESIDENTE E KOSOVES

“Unë e mirëpres deklaratën e qartë të administratës së Joe Bidenit, e cila thërret për veprimet tejet destabilizuese të Serbisë kundër Kosovës. Thirrjes për përgjegjësi për ata që planifikuan dhe kryen sulmin kundër policisë. SHBA po punon me aleatët e NATO-s për të adresuar përpjekjet për të destabilizuar Kosovën dhe për të minuar sigurinë e të gjithë qytetarëve të saj.

 

 

Ndërkohë  kryeministri i Kosovës Albin Kurti  beri me dije  se ka biseduar me këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ,Jake Sullivan. Ai nënvizoi se e ka  falënderuar për mbështetjen që Uashingtoni i jep Kosovës  per  sigurinë kombëtare.Po ashtu Kurt i ka kërkuar  ndihmë të shtuar kundër planeve luftarake të Serbisë.

 

ALBIN KURTI

KRYEMINISTER I KOSOVES

E falënderoi për SHBA-në  për mbështetjen e sigurinë kufitare dhe kërkova  ndihmë më të madhe kundër planeve luftarake të Serbisë. E sigurova atë për bashkëpunimin e vazhdueshëm të Policisë së Kosovës me KFOR-in dhe se përkushtimi ynë për të mbrojtur të gjithë qytetarët është i palëkundur.

 

Ndërkohë sekretari i përgjithshem Anthony Blinken ka deklaruar nepermjet nje statusi se ka patur nje bisede telefonike me presidentin serbAleksander Vucic.

 

Blinken dhe Vucic kanë diskutuar për marrjen e masave të menjëhershmë për  të ulur tensionet në  veri pas sulmit në Banjske , ku mbeti i vrare dhe një efektiv i policise se Kosoves.

 

Ndërkohë Vucic  ka bërë me dije se Blinken i ka përmendur disa masa ndaj  Beogradit,per te cilat presidenti serb është shprehur kundër.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re