Shumë tashmë e kanë kuptuar se sa kënaqësi jep paprekshmëria e hapësirës personale.

Por një njeri i cili gjithashtu kalon pjesën më të madhe të ditës në shtëpi, shpesh e ka të vështirë.

Në raste të tilla, jo shumë veta arrijnë të gjejnë kohë vetëm për veten e tyre, duke ruajtur një marrëdhënie harmonike me partnerin apo partneren.

Ne sot do të publikojmë rezultatet e një eksperimenti të një një çifti ku bashkëshorti dhe bashkëshortja, provuan të jetonin në dhoma të ndryshme.

Hyrja duke trokitur është një nga zgjidhjet më të mira

© pavel.domrachev / Instagram

Një vit më parë, gruaja ime dhe unë vendosëm të jetonim në dhoma të ndryshme në mënyrë që të mos lodhemi nga njëri-tjetri dhe aktivitetet tona, të cilat nganjëherë janë shumë të ndryshme. Për shembull, gruaja ime pëlqen të dëgjojë muzikë me zë të lartë pa kufje, por unë preferoj të lexoj një libër në heshtje ose të shikoj disa shfaqje televizive me kufje. Përveç kësaj, unë punoj nga shtëpia dhe mbaj fjalime me klientë, dhe mund të rastisin ndonjëherë biseda shumë të tensionuara.

Prandaj, ne vendosëm të jetojmë “veçmas”. Së pari ne morëm me qira një apartament me dy dhoma dhe më pas e mobiluam atë.

Çfarë lumturie është që mund të ulesh në dhomën tënde dhe të bësh punën tënde pa pritur që në çdo moment dikush të hyjë brenda pa të pyetur fare.

“Ha ha! – thua ti, – me çfarë je kaq i zënë sa të duhet të trokasësh?”

Asgje speciale. Kur isha fëmijë, megjithëse kisha dhomën time, dera ishte gjithmonë e hapur dhe prindërit e mi mund të hynin brenda në çdo kohë dhe të shikonin se çfarë po bëja. Unë luaj, lexoj, fle, shikoj një film. Dhe unë duhej të nxirrja gjithmonë justifikime dhe të shpjegoja se çfarë po bëja. Sigurisht, prindërit nuk e bënin atë me keqdashje, dhe ata vetë ishin mësuar të jetonin në këtë mënyrë. Por prapë nuk ndihesha rehat.

Tani unë me qetësi mund t’i them gruas time: “Jam i zënë” – në përgjigje të trokitjes së saj, nëse nuk dua të komunikoj apo nuk dua të ndërpres studimet. Dhe e dini çfarë? Ajo nuk inatoset, nuk pyet: “Çfarë po bën?”, Por thjesht vazhdon punën e saj.

Të kesh hapësirën tënde personale është mrekulli

© Depositphotos.com

Të shkosh në dhomën tënde dhe të bësh gjithçka që dëshiron zemra jote pa nevojën e gjetjes së momentit të përshtatshëm – kënaqësia dhe rehatia nga kjo nuk mund të përshkruhen.

Një kënaqësi tjetër është që ju mund të rregulloni gjithçka saktësisht ashtu si dëshironi, pa pyetur askënd ose pa u koordinuar me dikë. Raftet, dollapët, tavolinën, gjërat – ju mund të vendosni t’i rregulloni si të doni.

Dhe gjëja më e rëndësishme është ndjenja e përgjithshme që çfarë është e jotja është e jotja. Ju filloni të respektoni më shumë hapësirën e gruas tuaj dhe të prisni për t’u takuar. Mos u ngutni drejt saj, por pyeteni. Kjo e bën atë “Po, hajde” të tingëllojë më e këndshme dhe interesante.

Konkluzionet e mia

© Men’s psychology / Yandex.Zen

Sigurisht, njerëzit e pasur që kanë shtëpi në fshat me 10 dhoma dhe 3 banjo do të qeshin dhe do të thonë: “Është e paprecedentë, ne e kemi bërë këtë për një kohë të gjatë”. Por ky nuk është rasti për të gjithë.

Unë e di që njerëzit kanë jetuar për vite në apartamente me 1, 2 dhe madje 3 dhoma me gruan e tyre në të njëjtën dhomë 24/7! Si, një dhomë për fëmijët, një dhomë ndenje dhe një për çiftin. Por kjo është marrëzi! Burri dhe gruaja duhet të kenë hapësirën e tyre personale, madje edhe në apartamente standarde. Kjo do ta bëjë më të lehtë për të jetuar së bashku, si jetën dhe, natyrisht, gjithçka tjetër.

/shkollaesuksesit.com