James Elder, zëdhënës i Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF), tha se lufta në Gaza po zhvillohet kundër fëmijëve, transmeton Anadolu.

Elder, i cili ndodhet në Rripin e Gazës ku Izraeli po kryen sulme intensive, ka ndarë përvojat e tij në rrjetin social X në terren.

Në një video që shpërndau nga spitali pasi mbaroi pauza humanitare dhe filluan sulmet e Izraelit, Elder tha se ushtria izraelite bombardoi një zonë vetëm 50 metra larg spitalit më të madh në Gaza që është aktualisht në funksion.

Ai paralajmëroi se ky spital nuk mund të presë më as fëmijë të plagosur.

“Nuk mund t’ju shpjegoj as sa është reduktuar kapaciteti i spitalit në shtatë javët e fundit. Pandjeshmëria e disa pushtetarëve çon në vrasjen e fëmijëve. Kjo është një luftë kundër fëmijëve”, tha Plaku.

Ai paralajmëroi se fëmijët janë viktimat më të mëdha të luftës në Gaza.

“Armëpushimi ka përfunduar. Bombardimi vazhdon. A i ka braktisur njerëzimi fëmijët e Gazës? A kanë hequr dorë nga këta fëmijë?”, tha Elder.

Ushtria izraelite vazhdoi sulmet e rënda në të gjithë Rripin e Gazës të premten herët pas përfundimit të një pauze humanitare, ku të paktën 178 palestinezë u vranë dhe 589 u plagosën në një ditë të vetme, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës.

Që kur Izraeli filloi sulmet e pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor, më shumë se 15,000 palestinezë, përfshirë 6,150 fëmijë, janë vrarë, sipas autoriteteve të Gazës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re