Askush përveç Helmut Kohl nuk ka qenë në pushtet në Gjermaninë e pasluftës për kaq shumë kohë: E diela shënon 22-vjetorin e Angela Merkel që merr detyrën si presidente e CDU, e më vonë të kancelares, si gruaja e parë në këtë post.

Merkel synon të qëndrojë në pozicionin e saj deri në fund të mandatit të saj vitin e ardhshëm.

Pas kësaj, “kancelarja e përjetshme”, siç ajo vetë njoftoi, do tërhiqet nga politika.

Apelet për të rishikuar vendimin për t’u tërhequr nga politika u bënë më të forta gjatë pandemisë koronare, kur Merkel edhe një herë provoi të ishte një politikane pragmatike dhe e vendosur, duke udhëhequr me sukses vendin përmes një krize historike.

Pavarësisht nga një rritje e infeksioneve të reja javët e fundit, Gjermania është ende ndër vendet më të suksesshme në trajtimin e pandemisë.

“Vajza” e mentorit Kohl

Angela Merkel lindi në Hamburg në 1954 si Angela Kasner, në familjen e një prifti protestant i cili e zhvendosi familjen në Republikën Demokratike Gjermane të atëhershme (RDGJ) për të mbajtur të gjallë jetën fetare në “vendin e punëtorëve dhe fshatarëve” që të mos vdiste plotësisht.

Në vitin 1986 e më pas, pas duke studiuar në Rusi, Angela u doktorua në fizikë dhe kishte një jetë të qetë si një shkencëtare e re, derisa erdhën ngjarjet që i paraprinë rënieës së Murit të Berlinit.

Paraqitja e saj në skenën e madhe politike ishte e lidhur ngushtë me bashkimin e Gjermanisë, kur, si anëtare e lëvizjes civile të Gjermanisë Lindore dhe më vonë duke u bashkuar me Bashkimin Demokristian (CDU), ajo i hapi rrugën karrierës së saj.

Sipas shumë personave, karriera e saj nuk ishte e mundur pa mentorimin e kancelarit të atëhershëm dhe Presidentit të CDU Helmut Kohl, i cili që nga fillimi i hapi rrugën karrierës së tij “Maedchen” (Vajzës), siç e quajti anëtaren e sapozgjedhur të parlamentit nga provinca e Gjermanisë Lindore.

Në vitin 1990, për habinë e shumë vetave, Kohl e emëroi Merkelin si  ministren e të Familjes dhe Rinisë, dhe më vonë si ministren e Mjedisit.

Rritja brenda partisë u kurorëzua duke marrë përsipër presidencën e partisë në vitin 2000 dhe duke ndërprerë brutalisht lidhjet me ish-mentorin Kohl, i cili e tërhoqi CDU në krizën më të thellë në historinë e partisë me një skandal mbi donatorët e fshehtë.

“Kancelarja e Botës së Lirë”

Merkel mori pushtetin në vend në 2005, pas zgjedhjeve të parakohshme, kur ajo formoi të parën nga katër qeveritë – të gjitha koalicion: tre me Social Demokratët dhe një me Liberalët.

E arsyeshme, pragmatike dhe modeste, Angela Merkel për shumë duket se është pesha kundërpeshë ideale ndaj meshkujve alfa, si brenda ashtu edhe ndërkombëtarisht.

Përmbajtja e saj e hapur në takimet me politikanë si Silvio Berlusconi ose Donald Trump do të hyjë në histori.

Në një moment, revista Winter e quajti atë “Kancelarja e Botës së Lirë”.

Ishte në mes të krizës së refugjatëve 2015/16, e cila hoqi shumë nga energjia dhe votat e Merkel në favor të Alternativës së krahut të djathtë për Gjermaninë (AfD).

Dhe ndërsa disa mendojnë se është një vendim i mirë për të hapur kufijtë për më shumë se një milion refugjatë, shoqëruar me fjalinë historike “Ne do ta bëjmë atë!”, të tjerët mendojnë se ishte fillimi i fundit të saj dhe një nga gjykimet e gabuara në vendimet e saj pragmatike.

Vjeshtë dramatike 2018

Kot nuk u përpoq kancelarja të bënte deklarata se refugjatët do të ktheheshin në shtëpi pasi të mbaronte lufta.

Ky vendim e ndau kombin, siç është e dukshme sot, në protestat kundër masave pandemike, të cilat u infiltruan kryesisht nga të njëjtat forca të djathta që filluan protesta kundër politikës së kancelares për refugjatët.

Për shumë, vendimi i papritur për t’u tërhequr nga politika u mor nga Merkel në ditët dramatike të vjeshtës 2018, kur CDU u godit në zgjedhjet në disa provinca federale dhe AfD, në krahët e pakënaqësisë me politikën e refugjatëve të kancelares, arriti rezultate rekord.

Por Angela Merkel, përkundër kësaj, është ende duke thyer rekorde të popullaritetit dhe shumë do të dëshironin ta shihnin atë në pozicionin e kancelares edhe pas zgjedhjeve të Bundestagut në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

 

loading...