Skip to content

Ushqimet që duhen shmangur për një gjumë më të mirë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kafeina: Shumë njerëz konsumojnë kafeinë për të pasur energji gjatë ditës, por falë efektit të saj stimulues, pirja e saj shumë afër kohës së gjumit mund ta bëjë më të vështirë për ju që të bini në gjumë në kohë. Në vend të kësaj, përfundoni marrjen e kafeinës në gjashtë deri në tetë orë para gjumit tuaj normal. Kjo siguron që efekti të jetë zvogëluar kur të jeni gati për shtrat.

Ushqimi pikant: Ushqimet pikante mund të shkaktojnë dispepsi dhe parehati gastrointestinale ose simptoma të refluksit acid.

Çokollata: Përmbajtja e lartë e sheqerit në çokollatë mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe disa lloje veçanërisht çokollata e zezë mund të përmbajnë gjithashtu kafeinë.

Pica: Ndërsa një zgjidhje e lehtë për darkën, pica mund ta bëjë më të vështirë gjumin e mirë gjatë natës. Kombinimi i karbohidrateve të rafinuara, yndyrave të ngopura dhe një salce acide mund të shkaktojë probleme me gjumin duke ngadalësuar tretjen dhe duke shkaktuar inflamacion dhe potencialisht refluks acidi./ Psychology Today

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë