Refluksi acid, i njihur ndryshe si urth, është një ndër shqetësimet më të shpeshta të sistemit tretës. Simptomat fillojnë nga aroma dhe shija e keqe në gojë, deri tek ndjesia e djegies në të gjithë kraharorin.

Këto simptoma shkaktohen nga lëngjet e stomakut që ngjiten drejt ezofagut dhe nëse ky shqetësim nuk trajtohet, mund të shkaktojë dëmtime serioze.

Në këtë listë bëjnë pjesë:
Yndyrnat
Kafeja, çokollata dhe kakao

Alkoholi
Domatja dhe nënproduktet e saj
Ushqimet pikante

Agrumet dhe lëngjet e tyre
Qepa dhe hudhra
Pijet me gaz
 
/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re