Dhimbja e kokës ndonjëherë nuk kalon as me medikamete por ka ushqime që ndihmojnë në lehtësimin e saj.

Ja çfarë duhet të hani dhe pini

Kafe – Një aleate shumë e mirë për të lehtësuar dhimbjet e kokës. Lejohen 3-5 filxhanë në ditë.

Çokollatë – Lajmi i mirë është se kakao lehtëson dhimbjen e kokës. Mos harroni, çokollata e zezë është më mirë.

Supë – Ju ndihmon mjaft për lehtësimin e dhimbjeve të kokës, por pa aditivë.

Konsumoni djathë – Por me kushtin që të mos jetë i staxhionuar.

Evitoni sallamrat se përmbajnë nitrite dhe nitrate që rrisin rrezikun e dhimbjes së kokës. Evitoni edhe pijet alkoolike se rrisin fluksin e gjakut në tru dhe toksinat e alkoolit favorizojnë dhimbjen e kokës. 

/shkollaeshendetit.com

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png