Skip to content

Ushqimi me magnez mund të reduktojë ankthin, depresionin, atakun kardiak

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Magnezi është një përbërës i rëndësishëm për trupin e njeriut dhe për proceset natyrore të trupit. Gjysma e këtij minerali është në kockat tona, gjysma tjetër përdoret për proçeset të tjera. Varet nga nivelet e gjakut ku trupi mund të përfitojë nga energjia e glukozës. Kjo është arsyeja pse shumë prej sëmundjeve që vuajnë qeniet njerëzore prodhohen nga mungesa e magnezit në trup. Ankthi dhe depresioni janë disa prej tyre.
Ne dimë shumë pak për efektet e mungesës së këtij minerali në trup. Shije.al do t’ju tregojë disa ushqime që mund t’i përfshini në ushqimet tuaja.
Problemet e shkaktuara nga mungesa e magnezit
Ndërsa Magnezi lidhet me tetëdhjetë për qind të funksioneve të trupit të njeriut, nivelet e ulëta të magnezit shkaktojnë probleme serioze shëndetësore. Ankthi dhe depresioni janë dy prej tyre. Ajo gjithashtu shkakton migrenë, humbje të oreksit, dhimbje koke, lodhje, vjellje dhe dobësi të cilat tregojnë një nivel të ulët të magnezit në trup.
Nëse përkeqësohet gjendja apo ndieni mpirje, ndjesi shpimi, ndryshime të personalitetit, aritmi, kontraktime muskujsh, ngërçe etj, është një shenjë e mungesës së këtij elementi.
Mungesa e Mg gjeneron një përkeqësim në shëndetin e qelizave. Përveç kësaj, ajo kontribuon në proçesin e detoksifikimit të trupit. Mosfunksionimi i veshkave ose i diabetit mund të shkaktojë gjithashtu pengesa për të absorbuar magnezin.
Prandaj është e rëndësishme të konsumoni ushqime të pasura me këtë mineral dhe t’i përfshini ato në përgatitjen e ushqimeve tuaja të përditshme. Magnezi mund të gjendet kryesisht tek spinaqi, brokoli, përgjithësisht në ushqime të “gjelbra”./rsh

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë