Home BOTA Ushtarët armenë hapin zjarr ndaj pozicioneve azerbajxhanase në kufi

Ushtarët armenë hapin zjarr ndaj pozicioneve azerbajxhanase në kufi

0
Ushtarët armenë hapin zjarr ndaj pozicioneve azerbajxhanase në kufi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit njoftoi se ushtarët armenë hapën zjarr ndaj pozicioneve të Azerbajxhanit në drejtim të provincës Tovuz, në kufirin e dy vendeve.

Një deklaratë nga Ministria thuhet se njësitë armene hapën zjarr mbi pozicionet e Azerbajxhanit në drejtim të fshatrave Muncuklu, Agbulag, Gosha, Kohanebi dhe Esrik Cirdahan në provincën Tovuz, me armë të kalibrave të ndryshëm nga pozicionet në Cinarli dhe Mugancik të mërkurën nga ora 17:54 deri në orën 22:52 sipas kohës lokale.

Deklarata shtoi se ushtarët azerbajxhanas u kundërpërgjigjën pasi ushtarët armenë hapën zjarr mbi pozicionet e tyre.

Marrëdhëniet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë qenë problematike që nga fillimi i viteve 1990 kur Armenia pushtoi Karabakun dhe shtatë rajone të tjera fqinje që janë pjesë sovrane e territorit të Azerbajxhanit.

Gjatë konfliktit 44-ditorë që filloi në fund të shtatorit të vitit të kaluar, Azerbajxhani çliroi disa qytete dhe 300 vendbanime dhe fshatra që Armenia i kishte mbajtur ilegalisht nën okupim për gati 30 vjet.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë