Ushtari polak u zbulon hetuesve bjellorusë vrasjen e 240 refugjatëve muslimanë në zonën kufitare

medium_2022-01-12-7320d21d0b.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Komiteti Hetimor i Bjellorusisë nis organizimin e mbledhjes së informacionit dhe regjistrimin e rasteve të zhdukjeve të qytetarëve që udhëtojnë në Evropën Perëndimore, veçanërisht në Gjermani.

MINSK, 12 janar. /TASS/. Ushtari polak Emil Czeczko, i cili u arratis në Bjellorusi, informoi hetuesit për vrasjen e mbi 240 refugjatëve në kufirin polako-bjellorusi, njoftoi të mërkurën Komiteti Hetues Bjellorusi.

“Gjatë hetimit të çështjes penale, Emil Czeczko zbuloi se ai dhe kolegët e tij ushtarakë kishin marrë pjesë në vrasje të organizuara në zonën kufitare dhe pranë vendbanimit Siemianowka, Poloni, duke filluar nga 8 qershor 2021. Sipas ushtarakut, ai ka dijeni për vrasjen e mbi 240 personave”, tha Komiteti në kanalin e tij Telegram.

Sipas detektivëve, Czeczko zbuloi se viktimat përfshinin refugjatë që udhëtonin përmes Polonisë për në Gjermani, “duke përfshirë gra dhe fëmijë, si dhe dy vullnetarë që ndihmonin të huajt”.

“Ushtarët polakë i varrosën trupat masivisht në gropa të përgatitura posaçërisht në pyll,” tha Komiteti Hetimor.
Agjencia deklaroi se, për të marrë prova objektive, është paraqitur një kërkesë në Ministrinë e Jashtme të Bjellorusisë “për të informuar organet përkatëse ndërkombëtare, si dhe përgjegjësit e shteteve të Lindjes së Mesme dhe Afganistanit, nëpërmjet kanaleve diplomatike për ngjarjet që ndodhën”.

“Komiteti Hetimor i Bjellorusisë nis organizimin e mbledhjes së informacionit dhe regjistrimin e rasteve të zhdukjeve të qytetarëve që udhëtonin në Evropën Perëndimore, veçanërisht në Gjermani”, thuhet në hetim.
“Detektivët do të japin vlerësimet kryesore ligjore për të gjitha krimet [të kryera nga] forcat polake,” nënvizoi Komiteti.

Ai shtoi se Komiteti po vazhdon hetimin e tij mbi akuzat për krime kundër sigurisë së njerëzimit, nxitje të luftës dhe braktisje të qëllimshme sipas Kodit Penal të Republikës së Bjellorusisë.
Emil Czeczko, një ushtarak me Divizionin e 16-të të Këmbësorisë Pomerane të Ushtrisë Polake, u arratis në Bjellorusi më 16 dhjetor 2021 dhe kërkoi azil për shkak të mosmarrëveshjes së tij me politikat brutale të Polonisë ndaj migrantëve. Forcat e Armatosura Polake akuzojnë Czeczkon për dezertim, duke kërcënuar me gjyq ushtarak ushtarakun.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë