Ushtria izraelite qëlloi për vdekje një adoleshent palestinez në perëndim të Ramallahut në Bregun Perëndimor të pushtuar, njoftoi Ministria palestineze e Shëndetësisë.

Ministria tha në një deklaratë se “një djalë 17-vjeçar mbërriti në Kompleksin Mjekësor të Palestinës në Ramallah, me një plumb të shkrepur nga ushtria izraelite që goditi gjoksin e tij në fshatin al-Midya, pranë murit ndarës izraelit, në perëndim të Ramallahut”.

“Mjekët u përpoqën t’i shpëtonin jetën, por ai iu nënshtrua plagëve të rënda”, thuhet në deklaratë.

Dëshmitarët okularë thanë për AA se emri i adoleshentit është Odeh Muhammad Odeh dhe ai u qëllua nga një patrullë pushtuese pranë murit izraelit të ndërtuar në tokat e fshatit.

Asnjë konfrontim apo përplasje nuk u raportua në vendngjarje, shtuan ata.

Odeh është palestinezi i dytë i vrarë sot pasi forcat izraelite qëlluan për vdekje një të ri gjatë një bastisjeje në kampin e refugjatëve Dheisheh në qytetin e pushtuar të Betlehemit në Bregun Perëndimor.
Burimi: AA