Home BOTA Ushtria në Burkina Faso merr pushtetin

Ushtria në Burkina Faso merr pushtetin

0
Ushtria në Burkina Faso merr pushtetin

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ushtria në Burkina Faso mori kontrollin e pushtetit duke treguar si arsye situatën e sigurisë në vend.

Në një deklaratë të lexuar nga ushtarakët në televizionin shtetëror RTB, u njoftua se ushtria ka shpërbërë qeverinë e nënkolonelit Paul-Henri Sandaogo Damiba, presidentit të periudhës së tranzicionit.

Në deklaratë u theksua se deri në njoftimin e ardhshëm është pezulluar kushtetuta, janë mbyllur kufijtë e vendit dhe është shpërbërë qeveria.

Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë