Një trajtim i zakonshëm tërësisht natyral për sëmundjet duke përfshirë humbjen e peshës është uthulla e mollës ose e njohur ndryshe si ACV. Disa studime kanë sugjeruar se mund të ndihmojë në humbjen e oreksit, përshpejtimin e metabolizmit dhe djegien e yndyrës. Ka disa gjëra për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm në lidhje me mënyrën se si të konsumoni uthullën e mollës në mënyrë të sigurt dhe të suksesshme nëse jeni të interesuar ta provoni për humbjen e peshës.

Sa uthull molle duhet të konsumoni për të humbur peshë?

Shumica e studimeve kanë përdorur doza ditore të uthullës së mollës prej 1-2 lugë çaji. Për të ndaluar gërryerjen e smaltit të dhëmbëve, është thelbësore të holloni uthullën me ujë. Përgatitja mund të konsumohet në çdo kohë të ditës, duke përfshirë para ose pas ngrënies.

Kur duhet të pini uthull molle për humbje peshe?

Konsumimi i uthullës së mollës para ngrënies mund të ndihmojë në uljen e oreksit dhe marrjen e kalorive, sipas disa studimeve. Të tjera studime kanë treguar se konsumimi I saj pas ngrënies mund të ndihmojë në përmirësimin e rregullimit të sheqerit në gjak dhe në uljen e ruajtjes së yndyrës.

Koha e duhur për të pirë uthullën e mollës, veçanërisht kur doni të humbisni peshë, është pak para se të konsumoni vaktin.

Si të pini ACV për humbje peshe në mënyrë të sigurt

Shumica e njerëzve mund të përdorin me siguri ACV në moderim. Për të shmangur shqetësimet e stomakut dhe dëmtimin e dhëmbëve, është thelbësore të holloni uthullën në ujë. Nëse vuani nga një gjendje mjekësore si diabeti, gastropareza (çrregullim, që ndodh kur muskujt e stomakut nuk funksionojnë siç duhet) ose sëmundjet e veshkave, duhet gjithashtu të përmbaheni nga përdorimi i ACV. Para se të konsumoni uthullën e mollës, jini të kujdesshëm për të diskutuar çdo shqetësim që mund të keni me mjekun tuaj.

Recetë e thjeshtë me uthull molle për humbje peshe

  1. Përzieni 1-2 lugë ACV në një gotë me ujë.
  2. Ju gjithashtu mund të shtoni përbërës të tjerë në pije, si lëng limoni, mjaltë ose kanellë.
  3. Pijeni përzierjen para ose pas ngrënies
  4. Është më efektive kur përdoret së bashku me një dietë të shëndetshme dhe stërvitje të rregullt.

Është thelbësore të kuptohet se ACV nuk është një ilaç për humbje peshe. Funksionon më mirë kur kombinohet me një dietë të ekuilibruar dhe ushtrime fizike. Sigurohuni që të konsultoheni me një mjek ose një dietolog përpara se të bëni ndonjë ndryshim në dietën tuaj.

Burimi: TheHealthSite.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re