Dëshira më e madhe e shumë njerëz është të kenë dhëmbë të bardhë.

Por shumë njerëz nuk arrijnë të kujdesen mirë për dhëmbët e tyre dhe sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara “47.2% e të rriturve të moshës 30 vjeç e lart kanë një formë të sëmundjes periodontale”.

Sidoqoftë ekziston një produkt natyral që mendohet se bënë mrekulli për shëndetin dentar, e që është vaji i kokosit.

Vaj kokosit mund të eleminojë zbardhjen e dhëmbëve tek dentisti në një mënyrë krejtësisht të natyrshme pa sulmuar smaltin tuaj dhe kjo gjithashtu freskon frymën tuaj.

Çfarë ju nevojitet:

1 lugë gjelle e vajit të kokosit që hidhet në ujë të ftohtë.

Merrni një lugë gjelle vaj kokosi dhe pastroni dhwmbwt mw tw për 10 minuta para se t’i lani dhëmbët. Ajo do të përzihet me pështymën në gojën tuaj dhe do të bëhet një lëng i hollë dhe i bardhë. Agitoni rreth dhëmbëve, mishit dhe gjuhës, mund të përthithë toksina dhe të pastrojë gojën.

Pas 10 minutash, pështyni vajin në koshin e plehrave, që të mos përfundoni duke bllokuar lavamanin tuaj.

Kjo metodë njihet si një art antik indian i shërimit që është bërë popullor në kohët e fundit. Ideja është që të përdorni vajra të pastër për të “nxjerrë jashtë” bakteret e dëmshme nga goja, dhëmbët dhe mishrat e tyre, sipas revistaclass, transmeton klankosova.

Natyrisht, vaji i kokosit nuk është një kurë mrekulli që do të zbardh dhëmbët në pak sekonda, por mund të jetë një opsion i shëndetshëm për ata që duan një gojë të freskët, sipas këtij studimi dhe mbi të gjitha mund të kurseni një dorë të mirë parash, duke eliminuar shkuarjen tek dentisti.

.