Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se njerëzit duhet të qëndrojnë brenda shtëpisë nga ora 21:00 deri në 06:00 në Paris dhe tetë qytete të tjerë për të kontrolluar përhapjen e shpejtë të koronavirusit në vend.
Ky ligj do të hyjë në fuqi nga e Shtuna dhe do të zgjasë për të paktën katër javë, tha Macron në një intervistë televizive.

22,951 infeksione të tjera u konfirmuan kete të Mërkurë. Në të gjithë Evropën, qeveritë po fusin kufizime të reja për të luftuar një valë të dytë të infeksioneve. Një bllokim i pjesshëm hyn në fuqi në Hollandë në 22:00 (20:00 GMT) dhe kafenetë dhe restorantet po mbyllen.

Më herët të mërkurën, rajoni veri-lindor i Spanjës i Katalonjës tha se baret dhe restorantet do të mbyllen për 15 ditë nga e enjtja.

Republika Çeke ka mbyllur shkollat ​​dhe baret. Ajo ka shkallën më të lartë të infeksionit në Evropë gjatë dy javëve të fundit, me 581.3 raste për 100,000 njerëz

Në të gjithë Evropën, normat e infeksionit po rriten, me Rusinë që raporton një rekord 14,321 raste ditore të Mërkurën dhe një tjetër 239 vdekje.

Cilat janë masat e reja në Francë? Presidenti Macron tha se kjo valë e koronavirusit ishte ndryshe nga shpërthimi në pranverë sepse virusi ishte përhapur në të gjitha pjesët e Francës.

Kufizimet e natës do të zbatohen në Paris dhe rrethinat e tij si dhe Marsejën, Lion, Lille, Aix-en-Provence, Rouen, Toulouse, Grenoble dhe Montpellier.

Masat do të ndalojnë njerëzit që vizitojnë restorante gjatë mbrëmjes dhe natës, shpjegoi Macron.
Banorët do të kenë nevojë për një arsye të vlefshme për të qenë jashtë shtëpive të tyre gjatë orëve të shtetrrethimit, tha presidenti. Udhëtimet thelbësore do të lejohen.
Shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura dhe njerëzit do të jenë akoma në gjendje të udhëtojnë midis rajoneve gjatë ditës.
“Ne duhet të veprojmë. Ne duhet të vendosim një frenim në përhapjen e virusit,” tha Z. Macron, duke shtuar se ai e kuptonte që një shtetrrethim ishte një gjë “e vështirë” për t’u kërkuar njerëzve të bënin.

/faxweb