Presidenti Trump mbajti një tubim të madh parazgjedhor në Florida vetëm disa ditë pasi u shërua nga koronavirusi.

Përveç deklaratave, për shembull se ai është imun ndaj koronës, se do t’i puthë të gjithë, se ndihet i fuqishëm, video e Trump duke kërcyer hitin “Y.M.C.A.” nga grupi amerikan Village, u bë hit në mediat sociale.

Presidenti aktual i SHBA u kthye në fushatë më pak se shtatë ditë pasi u lirua nga Qendra Mjekësore Walter Reed dhe u trajtua me një koktej eksperimental të antitrupave dhe steroideve.

Por jo të gjithë e duartrokitën vallëzimin e Trump.

Kundërshtarët e tij thonë se bisedat e Trump janë shqetësuese.

Ata e urrejnë atë për sjelljen e tillë në një kohë krize serioze kur pandemi u ka marrë jetën afërsisht 220,000 amerikanëve.

Kujtojmë, mjeku i Trump tha se presidenti ishte negativ në COVID-19 para tubimit të së hënës në Florida.

Trump theksoi se ai ishte “kuruar” nga sëmundja dhe tani ishte “imun”, dhe se ai ndjehej “i fuqishëm” pasi mbijetoi i diçkaje që vrau kaq shumë njerëz.

Kundërshtarët e tij paralajmërojnë se shkencëtarët mjekësorë që studiojnë koronavirusin kanë paralajmëruar vazhdimisht se një person i cili është rikuperuar nga ky virus mund të infektohet përsëri dhe se një infeksion tjetër duket të jetë më i rëndë.

“Ndërsa shëndeti i Trump është ende i diskutueshëm për shumë, ai duket i vendosur për të bindur publikun se është me shëndet të mirë dhe të fortë. Kjo, ose thjesht fakti që i pëlqen të jetë në qendër të vëmendjes, mund të shpjegojë pse ai vendosi të kërcejë një në skenë. nga himnet më të famshme homoseksuale në botë. Ai gjithashtu premtoi të puthte secilin nga mbështetësit e tij”, raportohen disa nga komentet në mediat sociale.

215,000 dead Americans and he’s out there doing this… pic.twitter.com/uYUddJcvNN

— Rex Chapman🏇🏼 (@RexChapman) October 13, 2020