Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Kjo fundjavë në Greqi mund të jetë më e nxehta në korrik në 50 vitet e fundit, tha një meteorolog i televizionit publik, ndërsa vendi i Evropës Jugore po vuan nga nxehtësia që mund të zgjasë javën e ardhshme, transmeton AFP.

Greqia po hyn në valën e tretë të të nxehtit këtë vit dhe temperaturat mund të arrijnë në 43 gradë në shumë vende të shtunën dhe madje 44 gradë të dielën në Greqinë qendrore dhe Athinë, njoftoi shërbimi meteorologjik Meteo.

Sipas shërbimit kombëtar meteorologjik EMY, tashmë të premten në mes të ditës është regjistruar një temperaturë prej 41 gradë në zonën e Athinës dhe 44 në Thesali në qendër të vendit.

Rekomandimet e ministrive

“Kjo fundjavë mund të jetë korriku më i nxehtë i regjistruar në 50 vjet,” tha meteorologu i transmetuesit publik ERT, Panagiotis Gianopoulos.

Athina do të ketë temperatura mbi 40 gradë për gjashtë deri në shtatë ditë, deri në fund të korrikut, që është një periudhë shumë e gjatë edhe për një kryeqytet europian të mësuar me vapën e verës.

Të gjitha destinacionet turistike arkeologjike, përfshirë Akropolin e Athinës, mbeten të mbyllura në pjesët më të nxehta të ditës deri të dielën, njoftoi Ministria e Kulturës. Ministria e Punës u bëri thirrje punëdhënësve që të lejojnë njerëzit të punojnë nga shtëpia, ndërsa Ministria e Shëndetësisë ka publikuar rekomandime që të mos dalin nga shtëpia nëse nuk është e nevojshme gjatë pjesës më të nxehtë të ditës.

“Ne kemi tre ditë të vështira përpara. Duhet të keni kujdes”, paralajmëroi ministri i Mbrojtjes Civile Vasilis Kikilias në ERT.

Në Athinë, rekordi absolut i temperaturës me 44,8 gradë Celsius ishte në qershor 2007 dhe në korrik 1977 me 48 gradë Celsius, të cilat u matën në Elefsinë afër Athinës.

Rrezik i lartë zjarri

Të dielën dhe të hënën do të fryjnë erëra veriore deri në 60 kilometra në orë, gjë që favorizon përhapjen e zjarrit, theksoi Gianopoulos.

Mbrojtja Civile Greke ka paralajmëruar një rrezik të lartë dhe shumë të lartë zjarri. Rajoni rreth Athinës, ishulli Eubea dhe Peloponezi verilindor janë prekur veçanërisht. Një alarm një nivel më i ulët se më i larti është lëshuar për Rodos dhe Samos.

Zjarret kanë djegur në veri dhe perëndim të Athinës dhe Rodos që nga fillimi i javës. Të enjten janë vënë kryesisht nën kontroll. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re