Skip to content

Vapa shkakton probleme me zemrën: Si të mbroheni?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Temperaturat mbi 30 gradë Celsius mund të kenë pasoja të rënda – këto këshilla do t’ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm.

Moti i nxehtë mund të prekë seriozisht njerëzit me probleme kardiovaskulare. Pasojat e mundshme: rënie e menjëhershme e tensionit të gjakut, kolaps i qarkullimit të gjakut ose goditje nga nxehtësia.

Kështu do ta kaloni verën të shëndetshëm

Stina e verës, me temperatura shumë të larta (mbi 30 gradë Celsius) mund të jetë veçanërisht sfiduese për të moshuarit dhe ata që tashmë trajtohen për probleme me zemrën ose presionin e gjakut. Sepse nëse keni probleme me zemrën, as sistemi i ftohjes së trupit nuk funksionon më siç duhet. Nxehtësia transportohet me shumë vështirësi dhe përpjekje të madhe jashtë trupit dhe shpesh herë në mënyrë të pamjaftueshme. Kjo i bën shumë njerëz të ndjehen të lodhur dhe rraskapitur. Simptoma të tjera mund të përfshijnë vështirësi në përqendrim, spazma të muskujve, madje edhe aritmi kardiake.

Në raste ekstreme, nëse temperatura brenda trupit rriten deri në 40 gradë Celsius, kjo mund të shkaktojë goditje nga nxehtësia, që është kërcënuese për jetën.

Të prekurit mund t’i parandalojnë këto komplikime duke diskutuar masat e veçanta paraprake për muajt e verës me mjekun e tyre, të cilat mund të ndryshojnë në varësi të sëmundjes së zemrës dhe trajtimit, për shembull rregullimi i sasisë së lëngjeve ose ndryshimet e nevojshme në dozën e ilaçeve. Kjo vlen veçanërisht për menaxhimin dhe dozën e tabletave diuretike.

Këto duhet të keni parasysh

  • Konsumoni mjaftueshëm lëngje

Shumë njerëz, veçanërisht të moshuarit, nuk kanë ndjesi të theksuar të etjes. Pra, mund të ndodhë lehtësisht që të kemi humbur shumë lëngje në ditët e nxehta dhe sidomos pas aktivitetit fizik, pa e zëvendësuar humbjen. Prandaj: Mos harroni të pini në verë! Sa duhet të pini gjithashtu varet nga temperaturat përkatëse dhe aktiviteti fizik dhe për këtë arsye mund të ndryshojë nga dita në ditë. Mos i konsumoni shumë të ftohta pijet, sepse në atë mënyrë stimulohet prodhimi i nxehtësisë brenda në trup.

  • Shmangni nxehtësinë

Duket e thjeshtë, por është efektive: pacientët me zemër duhet të përpiqen të përshtatin rutinën e tyre të përditshme me motin. Kur është shumë vapë, shmangni mesditën dhe zhvendosni aktivitetet fizike në orët e mëngjesit ose të mbrëmjes.

  • Matni rregullisht presionin e gjakut

Kur është nxehtë, enët e gjakut zgjerohen dhe presioni i gjakut bie. Në disa pacientë, kjo është aq e theksuar sa duhet të rregullohet doza e ilaçeve. Prandaj është e këshillueshme që të monitoroni me kujdes presionin e gjakut duke e matur atë rregullisht, në mënyrë që të mund të reagoni shpejt nëse është e nevojshme. Sigurisht, këtu vlen sa vijon: Asnjëherë mos bëni asnjë rregullim në mjekimin tuaj pa u konsultuar me mjekun tuaj.

  • Ushtrohuni më pak

Mënyra më e mirë për t’u përshtatur për motin e nxehtë është të lëvizni gjatë gjithë vitit. Rekomandohen sportet e qëndrueshmërisë si ecja/ecja e shpejtë, çiklizmi, vrapimi ose noti. Në ditët e nxehta, megjithatë, duhet të përmbaheni jashtëzakonisht nga sporti nëse keni një sistem kardiovaskular të tendosur. Një alternativë është ergometri i biçikletës në një apartament të freskët ose në palestër me ajër të kondicionuar.

  • Kontrolloni dozën e ilaçeve

Në shumicën e rasteve, pacientët me zemër duhet të marrin ilaçe. Për disa ilace që përdoren për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, ekspozimi i zgjatur ndaj nxehtësisë ekstreme mund të kërkojë një ndryshim në dozë, p.sh. B. në medikamentet antihipertensive (beta bllokuesit, frenuesit ACE) dhe diuretikët (kullimi i ujit) për pacientët me probleme të zemrës. Prandaj, pacientët me probleme zemre duhet të kontrollojë rregullisht dozën e tyre dhe të diskutojnë me mjekun se cilat medikamente mund të reduktohen në nxehtësi dhe për sa kohë.

Burimi: Herzstiftung.de / Përshtati në shqip: Marsida Bregasi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë