Varhelyi flet nga Sllovenia për liberalizimin e vizave për Kosovën: Procesi do të nisë!

v3.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, në samitin në Slloveni ka thënë se janë të përkushtuar për integrim dhe anëtarësim të plotë të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Varhelyi foli edhe për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, teksa tha që do të nisë një proces i tillë.

“Ne duhet të të marrim përgjegjësitë dhe vendimin që na dërgon në këtë, që nënkupton nisjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, hapjen e negociatave me Serbinë, përshpejtimin e punës tonë me Bosnjë dhe Hercegovinën që të jetë vend kandidat, dhe nisjen e procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën”, tha Varhelyi.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë