Mali i Zi me siguri do të fitojë pandeminë e koronavirusit nëse të gjithë punonjësit shëndetësorë vaksinohen, tha të martën Komisioneri i Zgjerimit i BE Oliver Varhelyi.

Kontingjenti i parë i vaksinave Pfizer / BioNTech, i destinuar për punonjësit shëndetësorë dhe grupet në nevojë, mbërriti në Malin e Zi të martën.

Varhelyi, së bashku me kryeministrin Zdravko Krivokapiç, vizituan pikën e vaksinimit në Qendrën Muzikore në Podgoricë, ku filloi vaksinimi masiv i qytetarëve.

Ai tha se dhurimi nga BE prej 651,000 doza vaksinash për Malin e Zi tregon kujdesin për Ballkanin Perëndimor.

Ai kujtoi se Mali i Zi do të marrë më shumë se 42,000 doza të vaksinave Pfizer, si partneri më i besueshëm në luftën kundër COVID-19.

“Ne kemi qenë me partnerë nga Ballkani Perëndimor që nga momenti i parë. Ne e filluam këtë punë në mars të vitit të kaluar, dhe tani, një vit më vonë, mund të themi se kemi shpërndarë maska, aparate për frymëmarrje dhe pajisje të tjera mjekësore, ambulanca, kemi pajisur kujdes intensiv… Tani ne jemi duke kapërcyer sfidën më të madhe, vaksinat,” tha Varhelyi.

Ai tha se vaksinat janë një sfidë jo vetëm në Ballkanin Perëndimor, por edhe në Evropë.

 

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re