Zv.kryeministri Erion Braçe ka prekur me mesazhin që ka shpërndarë pas ndarjes nga jeta të deputetit socialist, Bashkim Fino.

Ai ka kujtuar ditën kur u takua për herë të parë me të, në Gjirokastrën e vitit 1995, e ku prej asokohe, siç shprehet dhe Braçe, nuk u ndanë më, duke qenë bashkëluftëtar në çdo betejë.

Ndërsa e quan vëlla, Braçe shkruan se Fino ishte një “rreze drite në errësirën e marsit 1997” dhe se një Shqipëri e tërë i është mirënjohëse për shërbimin që i dha vendit në ditët me të vështira të saj.

Mesazhi i plotë:

SHPIRTI YT NDRITTE SHUME LART!

NJE SHQIPERI E TERE TE ESHTE MIRENJOHESE PER SHERBIMIN TEND NE DITEN ME TE ZEZE TE SAJ!

Vllai im!

Ne te dy e nisem ketu,

ne Gjirokastren tende,

nje dite maji te vitit 1995;

ti si kryetari me i mire i asaj bashkie ndonjehere dhe une si nje socialist i ri,

ne takimin e socialisteve te rinj atje.

Prej asokohe nuk u ndame me;

Bashke u rritem, bashke jetuam,

bashke luftuam cdo beteje,

bashke fituam!

Ishe rreze drite ne erresiren e Marsit 1997, ishe shpresa e re ne vendin e mbaruar po ate Mars;

Ti u bere urtesuesi, pajtuesi i gjithkujt,

PIKA THEMELORE E RINGRITJES SE KETIJ VENDI!

E mbaj me vete optimizmin tend ate nate, fjalen tende te pare per mua e une per gazeten: SHPRESE E RE!

Ti ja dole! Vendi u ringrit edhe prej teje, fale teje, miresise, dashurise, optimizmit, pasionit, forces se ZEMRES TENDE TE MADHE!

Te jam mirenjohes BASHKIM, pa fund!

E mban mend qe ti me prezantove ne POLICANIN e zhuritur ne Qershorin e 1997?!

A e mban mend sa gezim solle me vete atje dhe gjithe rruges per atje ne nje stafete njerezore qe skish fund?!

A i mban mend brohoritjet e njerezve te zakonshem si ti?!

Aty u shenjua qe te vijonim bashke betejat;

Ti ne Kucove e une ne Berat.

Ti ne Lushnje e une ne Divjake.

Nuk e di, por fati e ka sjelle qe une te eci ne gjurmet e tua; ku ishe ti, punove ti, luftove ti, fitove ti, vijova une!

Eshte nje jete e tere keshtu, 24 vite!

Tani jam ne gjunje, me lotet qe mbysin fjalet; po do ringrihem edhe per ty!

Kemi beteje per te bere ende,

ne Lushnje e Divjake;

Do cojme deri ne fund punet qe nise ti, do mbajme cdo premtim tendin per njerezit atje, tani edhe si AMANETI I BASHKIMIT.

Aaaa po,

do vijoj te luaj futboll Bashkim, edhe per ty!

Ne te dy as aty nuk u ndame,

nje pasion i madh qe na beri bashke edhe si te kuq, ne fusha e tribuna;

Qemal Stafen kurre nuk e mbushi kaq asnje tjeter vec teje e Kombetares se Shqiperise!

Kryeministri qe zbriti ne fushe ne vitin e zi, dha gezim edhe nga nje fushe futbolli!

Te qofte i lehte dheu ne gjoks vellai im!

Rruga me ty ishte me e bukura rruge qe kam bere ndonjehere!