Venat varikoze janë zgjerime të qëndrueshme dhe të përdredhura të venave sipërfaqësore të gjymtyrëve të poshtme. Zakonisht zhvillohen në këmbë dhe mund të shihen përmes lëkurës. Ato vijnë nga një dobësim në muret e enëve të gjakut ose nga valvulat e dëmtuara. Ato mund të shfaqen kudo në trup, por më shpesh shfaqen në këmbë ose në zonën e legenit.

Venat merimangë janë enë më të vogla, të kuqe, vjollcë dhe blu. Venat merimangë janë lehtësisht të dukshme edhe përmes lëkurës. Ato prekin kapilarët, enët më të vogla të gjakut. Venat merimangë, të cilat janë të kuqe ose blu, duken si rrjetë merimange. Zakonisht ato janë të dukshme në këmbë dhe në fytyrë.

Çfarë i shkakton venat varikoze dhe venat merimangë?

Një sërë faktorësh mund t’ju vënë në rrezik për venat varikoze dhe venat merimangë. Kjo perfshin:

 • Trashëgimia
 • Profesionet që përfshijnë qëndrim të gjatë në këmbë, të tilla si infermieret, stilistët e flokëve, mësuesit
 • Obeziteti
 • Ndikimet hormonale të shtatzënisë dhe pubertetit
 • Përdorimi i pilulave të kontrollit të lindjes
 • Menopauza
 • Një histori e mpiksjes së gjakut

Shkaqe të tjera të raportuara përfshijnë traumën ose dëmtimin e lëkurës, operacionin e mëparshëm të venave dhe ekspozimin ndaj rrezeve ultravjollcë, tumoret, kapsllëku etj.

Venat varikoze dhe venat merimangë zhvillohen më shpesh tek femrat sesa tek meshkujt. Ato rriten me moshën. Rreth 30% deri në 60% e të rriturve kanë venat varikoze ose ato merimangë.

Simptomat e venave varikoze dhe venave merimangë

Shumë njerëz me vena varikoze ankohen për dhimbje  ose ngërç në këmbë. Simptoma të tjera të zakonshme përfshijnë lodhjen, shqetësimin, djegien, pulsimin, ndjesi shpimi gjilpërash ose rëndim në këmbë. Dhimbja nga këto vena zakonisht lehtësohet duke ngritur këmbët ose duke veshur zonën e variçeve, të quajtur  çorape kompresioni.

Tek gratë, simptomat mund të përkeqësohen gjatë ditëve të caktuara të ciklit menstrual ose gjatë shtatzënisë. Më pak e zakonshme është ënjtja, ulçera dhe një errësim i lëkurës, veçanërisht në pjesën e kyçit të këmbës. Herë pas here, venat varikoze mund të formojnë një mpiksje gjaku të dhimbshme me inflamacion të venës, një gjendje e quajtur tromboflebiti.

Cilat janë mënyrat e trajtimit për venat varikoze dhe ato merimangë?

1. Çorape mbështetëse . Mënyra më  e lehtë është thjesht mbajtja çorapeve mbështetëse të përshtatshme, veçanërisht kur venat shkaktojnë dhimbje ose parehati. Ata krijojnë presion të lehtë në këmbë. Kjo parandalon grumbullimin e gjakut në vena dhe gjithashtu ndihmon në qetësimin e ënjtjes së këmbëve. Këto çorape në përgjithësi mund të blihen në çdo dyqan furnizimesh kirurgjikale dhe në disa farmaci. Ato vijnë në stile poshtë gjurit dhe mbi gju.

  2. Ndryshimet e stilit të jetesës. Higjiena e mirë e lëkurës, humbja e peshës (nëse është e nevojshme) dhe ecja mund të ndihmojnë në trajtimin e venave varikoze dhe venave merimangë. Ju gjithashtu mund të provoni:

 • Të mos qëndrosh në këmbë apo ulur për një kohë të gjatë pa bërë pushim
 • Të mos vishni taka të larta për një kohë të gjatë. Këpucët me taka më të ulëta mund të ndihmojnë në tonifikimin e muskujve dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut nëpër vena.
 • Ngritja e këmbëve ndërsa jeni ulur, duke pushuar ose duke fjetur – në një nivel mbi zemrën tuaj
 • Mos kryqëzimi i këmbëve në gjunjë ose kyçin e këmbës
 • Aktivitete fizike, të cilat mund të përmirësojnë muskujtë.

  3. Skleroterapia. Kjo procedurë mund të eliminojë dhimbjen dhe parehatinë e venave varikoe dhe të parandalojë komplikimet, të tilla si gjakderdhja e venave. Mund të përdoret gjithashtu thjesht për të përmirësuar pamjen.

Gjatë trajtimeve të skleroterapisë, mund të ndjeni shpime të vogla me gjilpërë ndërsa mjeku juaj injekton venat. Ju gjithashtu mund të përjetoni ngërçe të përkohshme të muskujve. Më pas, do t’ju duhet të vishni çorape kompresioni për disa javë.

  4. Ablacioni me laser endovenoz është mbyllja e venës që shkakton variçe me një kateter të hollë që lëshon energji të lazerit nga brenda. Përparësitë më të rëndësishme të kësaj metode janë se zgjat vetëm 30 minuta dhe pacienti mund të ecë menjëherë pas procedurës. Shkalla e suksesit është rreth 94-99%.

  5. Ablacioni me radiofrekuencë endovenoze (EVRF).Kjo teknikë është e ngjashme me procedurën me lazer, por ena mbyllet me një energji të ndryshme. Një kateter i hollë me radio frekuencë futet brenda venës dhe pika e rrjedhjes mbyllet duke dhënë energji 120°C. Asnjë prerje e jashtme kirurgjikale nuk bëhet në këtë zonë. Të gjitha procedurat kryhen në mënyrë subkutane nën drejtimin e ekografisë.

  6. Kirurgjia. Teknikat kirurgjikale për trajtimin e venave me variçe përfshijnë lidhjen (lidhjen e një vene) dhe zhveshjen (heqjen e një segmenti të gjatë të venës). Zhveshja dhe lidhja tradicionale e venave përfshin mbylljen e venave dhe heqjen e tyre përmes prerjeve të vogla në lëkurën tuaj. Operacioni zgjat 2-3 orë dhe zakonisht kryhet në kushte ambulatore. Shërimi i plotë zgjat 1-2 javë.

Burimi: Webmd.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re