Izraeli zbuloi të mërkurën se eksportet ushtarake të vendit do të arrijnë një rekord prej 12.5 miliardë dollarësh në vitin 2022. Një e katërta e shitjeve shkoi në vendet arabe me të cilat vitet e fundit ka nënshkruar marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me ndërmjetësimin amerikan.

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit, e cila mbikëqyr eksportet e “industrisë së mbrojtjes”, tha se një në katër kontrata ishte për sistemet e mjeteve ajrore pa pilot, ndërsa “raketat dhe sistemet e mbrojtjes ajrore” përbënin 19 për qind të totalit të eksporteve.

Sipas ministrisë, eksportet janë dyfishuar në nëntë vitet e fundit. Të dhënat për zonat në të cilat eksportohen mallrat treguan një rritje të konsiderueshme të eksporteve drejt vendeve arabe që kanë nënshkruar marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

Miliarda dollarë nga vendet arabe

Në shifra, të ardhurat nga eksporti në këto vende arritën në 853 milionë dollarë në vitin 2021, krahasuar me 2.96 miliardë dollarë në vitin 2022, një rritje nga nëntë në 24 për qind të totalit të eksporteve të armëve dhe pajisjeve ushtarake.

Ministria izraelite e Mbrojtjes nuk dha detaje të tjera.

“Paqëndrueshmëria globale rrit kërkesën për sistemet izraelite të mbrojtjes ajrore, dronët dhe raketat. Ne po punojmë vazhdimisht për të ruajtur dhe përmirësuar aftësitë tona”, tha Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes Eyal Zamir në një deklaratë.

Marrëveshja me Gjermaninë

Në të njëjtin kontekst, parlamenti gjerman miratoi të mërkurën blerjen e sistemit të avancuar të mbrojtjes ajrore “Arrow-3” (Arrow-3) nga Izraeli për gati katër miliardë euro (4.3 miliardë dollarë).

Komiteti i buxhetit i parlamentit ka dhënë dritën jeshile për një pagesë fillestare prej 560 milionë euro (rreth 606 milionë dollarë), tha një burim i komisionit për AFP.

Të mërkurën, firma izraelite Rafael Advanced Defense Systems tha se ka zhvilluar sisteme për të kapur raketat hipersonike dhe planifikon t’i prezantojë ato në një ekspozitë tregtare në Paris javën e ardhshme.

Marrëveshja me Gjermaninë vjen në mes të lëvizjeve të vendeve evropiane për të rritur aftësitë e tyre mbrojtëse pas luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re