Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re


Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka reaguar në lidhje me refuzimin e kryeministrit Albin Kurti për t’u takuar me Edi Ramën, nëse nuk realizohet mbledhja mes dy qeverive.

Për mediat, zyrtari i Kosovës ka thënë se kryeministri Rama është i mirëpritur në Kosovë ditën e nesërme.

“Natyrisht që kryeministri i Shqipërisë është i mirëpritur në Kosovë. Fakti që ne e diskutojmë pritjen ose jo të tij tregon shumë për gjendjen në të cilën ka ardhur Kosova. Kryeministri është i mirëseardhur gjithmonë në Kosovë”, tha Abidhxikum citon Telegraf.

Kujtojmë se sot kryeministri Kurti tha se nuk është i gatshëm ta takojë Ramën, ku citoi “Unë jam në kontakt të drejtpërdrejtë me kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama dhe e di që do të vijë në një vizitë në Prishtinë në kuadër të tourit ballkanik. Është thënë që ky tour ka të bëjë me përgatitjen e samitit të radhës të Procesit të Berlinit që mbahet në mes të muajit tetor dhe unë miqësisht i kam kërkuar kryeministrit Rama që meqenëse do të vijë dhe do të qëndrojë dy ditë e një natë në Prishtinë, ta mbajmë edhe mbledhjen e dy qeverive e cila u anulua paarsyeshëm ndonëse ishte paraparë muaj më parë”, tha Kurti.

 

 

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re