Home SHQIPERIA Vendoret 2023/ Zbardhet propozimi i PS-së për datën e zgjedhjeve

Vendoret 2023/ Zbardhet propozimi i PS-së për datën e zgjedhjeve

0
Vendoret 2023/ Zbardhet propozimi i PS-së për datën e zgjedhjeve

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kreu i grupit parlamentarë të PS-së, Taulant Balla, pas takimit me Presidentin Bajram Begaj, ka thënë se janë të gatshmë për të shkuar në zgjedhjet vendore 2023.

 

Sipas tii, palët duhet të respektojnë pikë së pari kompetencën presidentit, pasi është ai që ka kompetencë dhe të përcaktojë se cila do të jetë data e zgjedhjeve.

 

Balla është ndalur edhe tek afatet e propozuara tek Presidenti.

 

“Zgjedhjet mund të zhvillohen brenda afatit 15 prill, 15 maj, duke marrë parasysh ndonjë ditë që mund të jetë festë zyrtare. S’kemi qenë të prerë në një propozim tonin apo sugjerim për një datë të caktuar, pasi besojmë se presidenti duhet të marrë në konsideratë të gjitha propozimet.

 

PS është e gatshme që të marrë pjesë në zgjedhje, dhe t’i fitojë ato në secilën datë që do donte president”, është shprehur Balla.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë