Skip to content

Vera në Evropë nis me një valë të re COVID?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Vendet evropiane po shohin një rritje të konsiderueshme të rasteve të COVID-it të nxitur nga nënvariantet e omicron shumë infektive, duke rritur frikën për një valë të re duke pasur parasysh rënien e mbrojtjes së vaksinave dhe fillimin e sezonit të udhëtimeve verore, raporton CNN.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) paralajmëroi javën e kaluar se “një rritje e nivelit të infeksionit të raportuar për (nënvariantet e Omicron) BA.4 dhe BA.5 tregon se ato do të bëhen dominuese” në të gjithë Bashkimin Evropian dhe ka të ngjarë për të rezultuar në rritje të rasteve.

Infeksionet janë në rritje në disa vende duke përfshirë Portugalinë, Gjermaninë, Francën, Greqinë, Austrinë, Italinë, Zvicrën dhe Spanjën, sipas projektit Bota jonë në të dhëna (OWID) të Universitetit të Oksfordit, i cili po monitoron pandeminë.

Studimet e reja kanë treguar se nënvariantet e omicron BA.4 dhe BA.5, duke i krahasuar me ato të mëparshmet, shmangin më me shkathtësi sistemin imunitar.

Kjo do të thotë se as infeksionet e mëparshme dhe as vaksinat nuk ofrojnë mbrojtje veçanërisht të fortë kundër nënvarianteve, prandaj ato bëhen dominuese.

Megjithatë, BA.4 dhe BA.5 nuk duket se çojnë në sëmundje më serioze. Ndaj, si me valët e mëparshme, rritja e rasteve mund të rezultojë në një rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve, raportoi ECDC.

Ndikimi i mundshëm i një prej nënvarianteve – BA.5 – është më i dukshëm në Portugali, ku ka shkaktuar një rritje të konsiderueshme të infeksioneve COVID. Në spitalet në të gjithë vendin, numri i pacientëve është 1896, pothuajse i njëjtë me valën e parë të Omicron-it në janar.

Në Francë, numri i infeksioneve të reja për milion njerëz është pothuajse trefishuar që nga fillimi i muajit dhe numri i shtrimeve në spital po rritet për herë të parë që nga fillimi i prillit. Sipas të dhënave më të fundit nga agjencia e shëndetit publik Santé Publique France, BA.5 u rrit në 24 për qind të rasteve të renditura në javën e 6 qershorit krahasuar me 18 për qind shtatë ditë më parë.

Alain Fischer, i cili kryeson një grup që vaksinon popullsinë në Francë, tha të mërkurën se nuk ishte e diskutueshme nëse vendi po përballet me një valë të re të virusit, por sa intensive mund të ishte, duke thënë se ai personalisht ishte në favor të rifutjes së disa kufizimeve për të parandaluar përhapjen.

“Epidemia ka marrë një vrull të ri dhe është krejtësisht e papritur këtë sezon”, tha ai për radion franceze Benjamin Davido, një specialist i sëmundjeve infektive në Spitalin Raymond-Poincaré jo shumë larg Parisit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, ku numri i rasteve dhe shtrimeve në spital po rritet ndjeshëm, fillimi i një vale të re duket se është nxitur edhe nga BA.4 dhe BA.5, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS). Të dhënat më të fundit të ONS, të publikuara më 17 qershor, treguan se infeksionet COVID po rriten me 43 për qind nga java në javë, sipas British Medical Journal (BMJ).

Christina Pagel, një profesore e kërkimit operacional në University College London, shkroi në gazetë: “Ne do të jemi vendi i parë (por jo i fundit) i madh që do të kemi një valë BA.4.5 pasi kemi pasur dy valë të mëparshme Omicron.”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë