Soda e bukës ose bikarbonati i natriumit, është me të vërtetë një substancë e mahnitshme: jo vetëm që ka gjithë ato përfitime të mahnitshme, por është gjithashtu miqësore me mjedisin.

Ja cilat janë përdorimet më të habitshme të një produkti të tillë të zakonshëm:

E dobishme në lavanderi

Përdorimi i sodës së bukës (e tretur në ujë) direkt në rrobat tuaja ose në makinën larëse do t’ju ndihmojë si më poshtë:

 • – Zbut rrobat dhe eliminon aromat
 • – Heq njollat e verdha nga rrobat dhe të brendshmet
 • – Heq njollat nga jaka dhe mëngët
 • – Rrit performancën zbardhuese kur shtohet gjatë ciklit të shpëlarjes
 • – Heq njollat e frutave dhe verës
 • – Heq njollat e yndyrnave
 • – Heq njollat e bojës

Përdorime të shkëlqyera në kuzhinë

Soda e bukës është një pastruese shumë efektive dhe natyrale. Përdorimi sodës së bukës në një sfungjer ose në një leckë të lagur do të funksionojë për:

 • – Pastrimin r furrave me mikrovalë dhe furrat tradicionale
 • – Heqja e njollave të yndyrnave nga orenditë e drurit dhe sobave me gaz
 • – Dezinfektimi dhe deodorizimi i një dërrase kuzhine
 • – Pastrimi i dorezave të ndryshme pa hequr aksidentalisht bojën ose shenjat
 • – Pastrimi i kabineteve prej qelqi të kuzhinës
 • – Heqja e njollave të çajit dhe kafesë
 • – Larja e frutave dhe perimeve për të hequr qafe pesticidet dhe pastrimi i brendshëm i frigoriferit dhe ngrirësit
 • – Heqja e aromave të forta të gatimit dhe mbajtja e enëve tuaj të pastra sikur të ishin të reja
 • – Heqja e ushqimit të ngjitur në tiganë

Perfekt për pastrimin e shtëpisë tuaj

Po kërkoni një pastrues të fuqishëm për shumë funksione? Thjesht tretni pak sodë buke në ujë dhe ja ku e keni!

Përdoreni atë si një sprucues ose thjesht vendosni pak sodë buke në një leckë ose sfungjer:

 • – Për të pastruar bizhuteri, argjend dhe pajisje metalike dhe për të lustruar sendet e kromit
 • – Për të dezinfekuar tualetet dhe dyshemetë e banjos dhe për të hequr qafe mykun në perdet e dushit
 • – Për të zhbllokuar tubacionet
 • – Për të hequr njollat në mobiljet e drurit dhe për të pastruar qelqet dhe kristalet dhe për t’i bërë ato të ndrijnë
 • – Për të hequr njollat e bojës, lapsave me ngjyrë, etj
 • – Për të pastruar tullat e një oxhaku të mbytura në blozë dhe për të pastruar skarën
 • – Për të bërë këpucët e sportit të bardha sërish dhe për pastrimin e një hekuri rrobash me njolla
 • – Për të larë dhe për të mbrojtur mobiljet e thurura dhe për të hequr ndryshkun nga veglat metalike

I shkëlqyeshëm për heqjen e erërave

Soda e bukës është gjithashtu një neutralizues i fuqishëm i erërave. Përdoreni pluhurin në një copë lecke të lagur ose thjesht lëreni atë në një filxhan. Në këtë mënyrë do të:

 • – Deodorizoni këpucët tuaja dhe largoni aromat nga duart
 • – Hiqni erërat nga frigoriferët dhe mikrovala dhe eliminoni erërat e këqija nga koshat e mbeturinave
 • – Largoni aromat e urinës së maces dhe të qenit
 • – Hiqni erën e pakëndshme nga dyshekët dhe deodorizoni makinën tuaj

Një përbërës thelbësor për gatimin

Soda e bukës është ndoshta produkti më i zakonshëm në kuzhinën tuaj. Nëse po, atëherë e dini se është me të vërtetë një përbërës i mrekullueshëm që mund të përdoret:

 • – Për të zbutur mishin e viçit dhe pulës
 • – Për të bërë pure patatesh super të shkrifëta
 • – Për të neutralizuar aciditetin e lëngut të portokallit
 • – Për ta mbajtur të bardhë ngjyrën e lulelakrës dhe për të hequr erën e saj
 • – Për të hequr qafe shijen dhe erën e tepërt të uthullës

Efektive për trajtimin e disa sëmundjeve

Ju mund të përdorni sodë buke për të trajtuar disa sëmundje të zakonshme. Shkrijeni atë në ujë dhe përdoreni si fasha të ngrohta ose për gargarë. Tretësira do të ndihmojë të:

 • – Trajtoni mostretjen (bikarbonat natriumi është një antacid efektiv)
 • – Largoni gazrat e shkaktuara nga konsumi i perimeve
 • – Ulni irritimin e shkaktuar nga një kandil deti
 • – Qetësoni kruajtjen dhe acarimin e shkaktuar nga lia e dhenve
 • – Të liroheni nga dhimbjet e grykëve dhe përshpejtoni procesin e shërimit
 • – Lehtësoni dhimbjet e nyjeve në trupin tuaj
 • – Qetësimin e një gjuhe të djegur dhe trajtimin e plagëve në gojë

Produkti më i mirë për kujdesin ndaj dhëmbëve

Për kujdesin dentar, soda e bukës përdoret si një masë ose për gargarë. Kjo ju ndihmon të:

 • – Hiqni njollat dhe parandaloni tartarin dhe pllakëzat e dhëmbëve
 • – Hiqni qafe frymëmarrjen e keqe dhe luftoni Gingivitis
 • – Trajtoni plagët e shkaktuara nga i ftohti dhe skajet e plasaritura të gojës
 • – Pastroni dhëmbët, aparatet e gojës dhe protezat dentare

Aleati juaj më i mirë i lëkurës dhe flokëve

Soda e bukës është aleati juaj besnik kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Mund ta përdorni:

 • – Për të parandaluar acarimin e lëkurës pas rruajtjes
 • – Për të luftuar puçrrat dhe pikat e zeza. Soda e bukës mund të përdoret gjithashtu si një pastrues për fytyrën dhe trupin
 • – Për të hequr toksinat dhe mbeturinat e tjera nga lëkura
 • – Të lani flokët pa shampo dhe për të parandaluar zbokthin
 • – Për të mbajtur kutikulat e buta
 • – Për të zbardhur sqetullat e errëta dhe për të zbutur bërrylat dhe lëkurën e gjurit

Përdorime të tjera surprizuese të sodës së bukës

Ka përdorime edhe më surprizuese për sodën e bukës që ndoshta nuk keni dëgjuar për të, si:

 • – Në rast emergjence, soda e bukës mund të përdoret si fikëse zjarri
 • – Është përdorur gjithashtu si një antifungale natyrale dhe si insekticide në shtëpi
 • – Për të hequr qafe milingonat, bëni sprucues natyral të vrasjes së milingonave duke përdorur sode buke dhe sheqer pluhur
 • – Soda e bukës do t’ju ndihmojë të mbani insektet furrtaret larg nga shtëpia juaj
 • – Bikarbonati i natriumit përdoret gjithashtu për kontrollin e insekteve të dëmshme të kopshtit
 • – Përdorni sodë për pjekje për të eliminuar barërat e këqija në lëndinën tuaj

/shkollaeshendetit.com