Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 16 raste të reja duke e çuar në 766 numrin në total të të prekurve me koronavirus në vend.

Ndërkohë, lajmi i mirë është se 24 pacientë i janë janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar në 455 numrin e personave që e kanë fituar betejën me këtë smëundje.

Përfaqësuesja e ISHP, Eugena Tomini njoftoi se nga 281 pacinentët  aktivë vetëm 10% e tyre janë të shtruar në dy spitalet Covid.

LEXO EDHE: Shkon në 766 numri i të prekurve me koronavirus, ku ishin rastet e reja

Ndërsa rreth 90% e tyre janë në vetëizolim me simptomatë lehta ose janë pa simptoma dhe monitorohen në mënyrën sistematike nga mjeku i familjes.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 27 tështruar, ku 6 prej tyre janë në terapi intensive.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar, 2 prej tyre janë në terapi intensive në gjendje më të rënduar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re