Skip to content

Vetëm 27-vjeç dhe një mal me ‘krime’/ Edhe e ëma e Aleksandër Sadikajt e arrestuar për shfrytëzim prostitucioni, ndihmohej nga dhëndri polic

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Edhe pse vetëm 27-vjeç, jeta e Aleksandër Sadikajt, i cili u eleminua të shtunën në Tiranë me rreth 500 gramë tritol, është e rrethuar nga disa ngjarje me natyrë kriminale.

Që nga procedimi për tentativë vrasje, te burgu në Greqi, apo e shkuara e familjarëve të tij, borxhet dhe dhënia e parave me fajde, janë disa nga pistat që do të ketë në dosje grupi hetimor.

Një tjetër ngjarje që është marrë në shqyrtim nga grupi hetimot është dhe ndalimi i nënës së tij, nën akuzën e shfrytëzimit të prostitucionit.

Mësohet se nëna e 27-vjeçarit shtetasja S.K. është ndaluar më 25 dhjetor të 2021 dhe është hetuar për veprën penale “shfrytëzim prostitucioni”, por më pas është lënë e lirë.

Bashkë me të u ndalua edhe një efektive policie dhe dhëndri.

Efektivja ndihmonte vjehrrën e kolegut të saj nën komisar që ta ushtronte aktivitetin e prostitucionit në lokalin e saj pa u shqetësuar.

Njoftimi i SHCBA me 25 dhjetor 2021:

SHÇBA Tiranë ekzekutoi vendimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila ka vendosur masat e sigurisë “Pezullimi i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” për punonjësit e policisë:

– N/Komisar F.M., 29 vjeç, me detyrë Specialist në Seksionin e Hetimit të Aksidenteve Rrugore në Komisariatin e Policisë të Qarkullimit Rrugor Tiranë.

– Inspektore O.K., 27 vjeçe, me detyrë Operatore e Kamerave në Sektorin e Sallës së Komandimit në D.V.P. Tiranë.

Ekzekutimi i vendimit të Gjykatës u krye në funksion të procedimit penal Nr. 5023, të kryer nga SHÇBA Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë Tiranë, me hetime proaktive disa mujore, për akuzat “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ushtrim i prostitucionit”.

Në zbatim të vendimit datë 23.12.2021 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, në kuadër të këtij hetimi u procedua penalisht edhe shtetasja S.K, 53 vjeçe, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e saj në qytetin e Memaliajt, u gjetën:

– 2 armë gjahu gjysëmautomatike;

– sasi fishekësh, që mbaheshin pa leje.

Gjithashtu, shtetasve të mësipërm iu sekuestruan edhe 4 telefona celularë në interes të thellimit të hetimeve për veprat penale të sipërcituara.

Nga hetimet e SHÇBA Tiranë ka rezultuar se oficeri i policisë F.M., duke shpërdoruar detyrën, ndryshonte përgjegjësitë e palëve në rast hetimi aksidentesh.

Gjithashtu, dyshohet se në lokalin e vjehrrës së tij, shtetases S.K. ushtrohej prostitucion, por oficerja e Sallës Operative informonte 53-vjeçaren për aksionet që organizonte Policia.

Materialet procedurale u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë