VIDEO/ Ambasada greke dërgoi notë proteste ndaj presidentit, reagon Sazan Guri: Çdo gjë nga lashtësia mund të studiohet me anë të gjuhës shqipe

sazani.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ditën e sotme, ambasada greke në Tiranë ka dërguar një notë proteste ndaj presidentit Ilir Meta për shkak të shëtitjes që ky i fundit bëri në ekspozitën Çame. Ndërsa si kundërpërgjigjie, ka reaguar edhe ambientalisti Sazan Guri i cili është I pranishëm në ekspozitë dhe ka sqaruar për Fax News të gjithë domethënien e ekspozitës duke u munduar të përmblidhte vepra të shquara dhe në të njëjtën kohë të tregonte më shumë për prejardhjen e lavdishme të kombit shqiptar.

Në videon e mëposhtme, Sazan Guri ka parashtuar të gjithë tezat e tij të shprhura

Sazan Guri:

Vijmë tek camët, janë pllakët etruske. Hieroglifet e Egjiptit shpjegoheshin në gjuhën shqipe. Vijmë tek Epiri nga ku niseshin heronjtë drejt Luftës së Trojës. Sepse edhe aktorë të njohur në Europë e kanë pranuar që janë nga Epiri dhe Çamëria sepse aty është vendi ku dalin heronj. Pse Londra u quajt e tillë? Për shkak të Lundrës. Urdhëroni, studim i universitetit të Haëardit. Lezha përmbush 98% të pakteve që përshkruan Homeri.

Këto janë tribalët, nga ku ishte nëna e Skënderbeut, për të cilën serbët thonë se ishte serbe. E dini pse 88% e fëmijëve shqiptarë lindin bjondë? Për shkak të prejardhjes europiane. Shikoni që cdo gjë mund të studiohet në gjuhën shqipe.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë