Skip to content

VIDEO/ “Gara me kuaj dhe këngë e valle”, banorët e Kukësit festojnë Shën Gjergjin, lutje për mbarësinë e bujqësisë dhe blegtorisë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ne Shishtavec te Kukësit është festuar sot Shëngjergji. Festë pagane e cila festohet që në lashtësi. Ritet e garat janë të shumta , dhjetëra banorë të zonës marrin pjesë. Miqtë jane të shumtë që zgjedhin te vijne e te festojnë bashke me te afermit e tyre qe jetojnë në këtë zonë.

Gara me kuaj është karakteristike e kësaj feste. Te shumtë ishin të ardhurit nga Kosova, Kukësi, Tirana, Durresi. Sot nuk mungonin as djemtë dhe vajzat e zonës që jetojnë në vende të ndryshme të Europës. Të gjithë bashkë festojnë e gëzojnë që arritën ta dalin shendoshë e mirë nga dimri. Po ashtu festa simbolizon edhe lujten per mbarësinë e bagetisë dhe te bujqësisë.\

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë